Karambol to skomplikowane zdarzenie powodujące wiele różnego rodzaju szkód. Jak zadbać o swoje prawa? Kto zlikwiduje taką szkodę, jak przebiega taki proces i co zrobić, gdy nie można ustalić sprawcy naszej szkody?
Zimowa aura: gołoledź, mgła, czy śnieżyce sprzyjają wypadkom z udziałem znacznej ilości pojazdów. Najczęściej dochodzi do nich na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ustalenie przyczyn i przebiegu takiego zdarzenia oraz osób odpowiedzialnych za konkretne szkody wiąże się najczęściej z długotrwałym postępowaniem wyjaśniającym.
Ubezpieczenie AC
W najlepszej sytuacji są właściciele pojazdów, którzy posiadają ubezpieczenie AC. Nie muszą czekać na rezultaty działań policji, czy też zakończenie postępowań sądowych. Mogą oni zlikwidować szkodę ze swojego ubezpieczenia AC, a po wyjaśnieniu okoliczności karambolu zadbać o wystąpienie z tzw. regresem do ubezpieczyciela OC PPM sprawcy szkody. Warto też pamiętać, że odszkodowanie z OC z reguły będzie wyższe niż z AC, choć to zależy od wariantu ubezpieczenia dobrowolnego. O nadwyżkę również można wystąpić do ubezpieczyciela OC PPM – patrz “Zlikwiduj szkodę dwa razy”. Dopilnowanie wystąpienia z regresem jest bardzo ważne dla zachowania wysokości składki ubezpieczeniowej, czy też nabycia zniżek. Więcej o tym, jak zniwelować negatywne konsekwencje likwidacji szkody z AC pisaliśmy tutaj.
Ubezpieczenie OC
Karambol jest z reguły bardzo skomplikowanym zdarzeniem. Powstaje na zasadzie tzw. efektu domina – kolejne auta wjeżdżają w pojazdy, które uprzednio uległy kolizji. Uszkodzenia pojazdów powstają więc w różnym czasie, na skutek uderzeń w różne pojazdy, z których część jest jeszcze w ruchu, a część już stoi. Dlatego ustalenie kto odpowiada za konkretne uszkodzenia jest trudne, żmudne, a czasem nawet niemożliwe. W dużych karambolach nie tylko pierwszy kierowca będzie odpowiedzialny za to zdarzenie. Każdy kolejny nadjeżdżający kierowca również może być obwiniony np. z powodu niedostosowania prędkości do warunków drogowych, czy niewłaściwego obserwowania przedpola jazdy. Co więcej w sytuacji uderzenia w stojące pojazdy, będzie on odpowiadał na zasadzie ryzyka, a więc likwidacja szkody z jego ubezpieczenia OC PPM może być łatwiejsza i przebiegać sprawniej.
Zadbaj o dowody
W wypadku dużych karamboli na miejscu zdarzenia pojawią się spore siły policyjne, zastępy straży pożarnej, a nawet przedstawiciele największych ubezpieczycieli. Mimo wszystko, jeżeli jest to bezpieczne, warto również samemu zadbać o należyte udokumentowanie okoliczności wypadku. Zobacz: “Mobilna pomoc od UFG”
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Karambol to na tyle skomplikowane zdarzenie, że często nie da się ustalić, czy doszło do naruszenia zasad ruchu drogowego, kto je naruszył oraz jaki to miało wpływ na wystąpienie konkretnych szkód i ich rozmiar. Wówczas można spróbować uzyskać odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG wypłaci świadczenia w ściśle określonych przypadkach. M. in. szkoda musi zaistnieć w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu lub kierującego nim, zachodzi niemożliwość ustalenia tożsamości tej osoby itd.. Więcej o likwidacji szkody z UFG można przeczytać tutaj.