Kary pieniężne za brak OC nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na posiadaczy pojazdów mechanicznych są bardzo dotkliwe. UFG wprowadza coraz to nowsze rozwiązania, które usprawniają współpracę z Policją w tym zakresie, a w szczególności upowszechniony został system e-Zawiadomienia. Należy także pamiętać, że kontrola drogowa dokonywana przez Policję, to nie jedyny sposób dowiadywania się przez UFG o braku OC.
Foto: ssguy / Megacity Highway
System e-Zawiadomienia umożliwia szybkie przesyłanie raportów z kontroli obowiązkowej polisy OC pomiędzy Policją a UFG w formie elektronicznej. Wstępnie system ten został wprowadzony we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie. System e-Zawiadomienia stopniowo udostępniano kolejnym jednostkom Policji, a z końcem 2014 roku został nim objęty cały kraj. Dzięki wykorzystaniu formy elektronicznej w przesyłaniu danych, uzyskanie informacji przez UFG zajmuje zaledwie kilka minut, a także znaczenie ograniczono koszty z tym związane (np.: papier, druk, przesyłki pocztowe). Po otrzymaniu informacji od Policji, UFG rozpoczyna postępowanie wyjaśniające i w przypadku faktycznego braku OC – nakłada karę i wzywa do jej zapłaty.
UFG ma także własne narzędzia kontroli
Posiadacze aut, którzy nie wykupili OC, mogą zapłacić karę, nawet wtedy, gdy nigdy nie skontrolowała ich Policja. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykorzystuje bowiem tzw. „wirtualnego policjanta”, który sprawdza, czy auto jest objęte ważnym ubezpieczeniem. „Wirtualny policjant” wykrywa przerwy w ubezpieczeniu wykorzystując dostęp do bazy polis komunikacyjnych OC z Ośrodka Informacji UFG. Po wytypowaniu pojazdu wobec którego stwierdzono przerwę w ubezpieczeniu, UFG uruchamia procedurę weryfikacyjną. W pierwszej kolejności pojazd zostaje sprawdzony w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy np.: nie został wyrejestrowany. Następnie UFG wysyła zapytania do firm ubezpieczeniowych, czy nie wystawiły polisy OC na okres pokrywający wykrytą przerwę w ubezpieczeniu. Jeżeli okazuje się, że nie ma polisy, UFG wysyła pismo do właściciela pojazdu z prośbą o okazanie ważnego na dany okres ubezpieczenia OC lub też przedstawienie dokumentu potwierdzającego wcześniejsze zbycie pojazdu. Jeżeli adresat w ogóle nie odpowiada na pismo lub nie dysponuje wskazywanymi przez UFG dokumentami, otrzymuje on wezwanie do zapłaty kary lub okazania ważnej polisy OC.
A kary rosną…
Niezależnie od sposobu ustalenia przez UFG braku OC, niespełnienie żądania zapłaty kary z tego tytułu w terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty, jest podstawą do jej egzekucji w trybie administracyjnym. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz sprawniej i częściej wykrywa brak posiadania ważnych ubezpieczeń obowiązkowych. Jakichkolwiek przerw w posiadaniu ważnego ubezpieczenia OC należy także unikać i z tego względu, że z roku na rok kary za brak OC wzrastają wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2015 r. wynosi już 1.750 zł (więcej o wyliczaniu i wysokości kar za brak OC w artykule: Kary za brak OC).