W przypadku niedostarczenia dokumentów pojazdu ubezpieczyciel nie ma prawa omówić wypłaty odszkodowania z tytułu jego kradzieży bez dokonania oceny tego czy okoliczność niedostarczenia dokumentów była zawiniona przez ubezpieczonego oraz czy miała wpływ na zajście tego zdarzenia.
Wyrokiem z dnia 10.09.2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sygn. akt: VI ACa 1965/13) uznał za niedozwolone i zakazał ubezpieczycielowi wykorzystywania w obrocie z konsumentami postanowienia wzorca umowy, który bezwzględnie uzależniał wypłatę odszkodowania za kradzież pojazdu od przekazania dowodu rejestracyjnego pojazdu i karty pojazdu albo dowodu dopuszczenia pojazdu do ruchu, poza przypadkiem utraty ww. dokumentów na skutek rozboju lub wymuszenia rozbójniczego.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie Sąd wskazał, że w przypadku analizowanego postanowienia OWU prawo do odmowy wypłaty odszkodowania uzależnione zostało od całkowicie obiektywnej okoliczności braku określonych dokumentów pojazdu. Sąd pokreślił przy tym, że poza utratą dokumentów na skutek rozboju lub wymuszenia rozbójniczego, może dojść do innych, niezawinionych przez ubezpieczonego i zupełnie niezwiązanych z kradzieżą pojazdu sytuacji, w których niemożliwe będzie dostarczenie ubezpieczycielowi wskazanych dokumentów. Jednak w takich przypadkach, zgodnie z kwestionowanym postanowieniem OWU, ubezpieczony również narażony byłby na odmowę wypłaty należnego mu świadczenia. W ocenie Sądu takie uregulowanie sytuacji ubezpieczonego jest niedozwolone. Wszystkie obowiązki nałożone na ubezpieczonego, które są związane z ustalaniem możliwości wypłaty odszkodowania, muszą mieć bowiem ścisły związek z zakresem ubezpieczenia (w omawianym przypadku ze zdarzeniem ubezpieczeniowym w postaci kradzieży pojazdu). Jeżeli zaś opisany związek nie zachodzi, postanowienie pozwalające uwolnić się ubezpieczycielowi od zapłaty odszkodowania z powołaniem się na sam fakt braku dokumentów pojazdu, uznać należy za sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy konsumentów, a zatem (jako niedozwolone postanowienie umowne) nie wiążące ubezpieczonego będącego konsumentem.
Stwierdzić zatem należy, że nie może być automatyzmu w uznaniu braku obowiązku wypłaty odszkodowania w sytuacji braku przekazania ubezpieczycielowi dokumentów pojazdu. Każdorazowo należy dokonać oceny zawinienia ubezpieczonego w niedopełnieniu ww. obowiązku oraz jego wpływu na kradzież pojazdu.