Po otrzymaniu odszkodowania z tytułu szkody całkowitej to poszkodowany decyduje, co dalej zrobić z uszkodzonym pojazdem. Ubezpieczyciel nie musi odebrać wraku, ale może pomóc poszkodowanemu przy jego odsprzedaży.
Odszkodowanie z tytułu szkody całkowitej wylicza się przez ustalenie wartości pojazdu w stanie nieuszkodzonym (przed wypadkiem) oraz wartości wraku. Poszkodowanemu przysługuje różnica pomiędzy tymi dwoma kwotami. Ubezpieczyciel ustalając wysokość szkody nie jest zobowiązany do przejęcia wraku od poszkodowanego oraz pośrednictwa przy jego odsprzedaży. Wrak jest własnością poszkodowanego i to on decyduje, co zrobi z nim po wypadku. Pojazd może zostać sprzedany, naprawiony albo zezłomowany.
Co może zrobić ubezpieczyciel
Poszkodowany może jednak zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o pomoc w zagospodarowaniu wraku. Podstawą takiego działania ubezpieczyciela jest art. 3 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, zgodnie z którym zakład ubezpieczeń może przejmować i zbywać przedmioty i prawa nabyte w związku z wykonywaniem umowy ubezpieczenia. Ubezpieczyciele najczęściej wystawiają auto na specjalistycznej platformie internetowej, gdzie różni kupujący mogą składać oferty jego zakupu. Jeśli wraku nie uda się sprzedać za cenę ustaloną na aukcji, można domagać się od ubezpieczyciela dopłaty brakującej kwoty. Wartość wraku powinna bowiem odpowiadać realiom rynkowym, tj. kwocie za jaką rzeczywiście poszkodowany jest w stanie sprzedać uszkodzony pojazd przy zachowaniu należytej staranności.
Skutki niezagospodarowania wraku
Zagospodarowanie wraku ma istotne znaczenie ponieważ sam fakt, że pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, nie zwalnia poszkodowanego z obowiązku ponoszenia opłat związanych z jego posiadaniem. Przede wszystkim chodzi tu o składkę za ubezpieczenie OC. Poszkodowany może uniknąć zapłaty składki tylko poprzez zbycie wraku lub jego demontaż. Zgodnie z ustawą z dnia 20.01.2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, likwidacja pojazdu może być dokonana wyłącznie w autoryzowanych stacjach demontażu. Likwidacja taka uprawnia właściciela pojazdu do jego wyrejestrowania. Przy wyrejestrowaniu właściwy organ sprawdza czy pojazd miał opłacone ubezpieczenie OC. Nieokazanie ważnej polisy OC skutkuje powiadomieniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który może nałożyć na poszkodowanego karę finansową.