Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych bardzo często doznają urazów kręgosłupa szyjnego. W chwili zderzenia głowa osób znajdujących się w pojeździe przemieszcza się w stronę uderzenia, po czym nagle zmienia kierunek ruchu. Dochodzi wówczas do naciągnięcia struktur mięśniowo-stawowych w odcinku szyjnym kręgosłupa (tzw. „smagnięcie biczem”). Urazy te związane są z silnym bólem szyi oraz karku, który promieniuje do ramion, zawrotami głowy, a także osłabieniem siły mięśni rąk. W zależności od konkretnego przypadku mogą wystąpić także inne dolegliwości. Często pojawiają się wymioty oraz problemy z zasypianiem. Objawy po takim urazie mogą utrzymywać się przez bardzo długi okres. W takim przypadku leczenie kręgosłupa nie obędzie się prawdopodobnie bez rehabilitacji. Urazu kręgosłupa szyjnego nie należy zatem bagatelizować. Warto również wiedzieć czego, w takiej sytuacji, można domagać się od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
Praktyka ubezpieczycieli
Urazy kręgosłupa szyjnego wiążą się z cierpieniem i potrzebą leczenia. Niestety zdarza się, że na etapie postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciel odmawia wypłaty należnych poszkodowanemu świadczeń albo wypłaca je w symbolicznej kwocie. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Urazy kręgosłupa szyjnego nie zawsze powodują zmiany widoczne w badaniach obrazowych, takich jak np. RTG. Powyższe często stanowi rzekomą podstawę do ustalenia przez lekarzy orzeczników ubezpieczycieli, że urazy te nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie można jednak ignorować, że są to głównie urazy tkanek miękkich, co przecież nie wyklucza wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Trwały uszczerbek na zdrowiu może być konsekwencją urazu kręgosłupa szyjnego, co wprost potwierdza praktyka orzecznicza ZUS, zgodnie z którą przy tego typu urazach standardem jest ustalanie ok. 5% stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Należy także pamiętać, że nawet w przypadku braku wystąpienia trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu można skutecznie dochodzić od ubezpieczyciela wypłaty świadczeń należnych poszkodowanemu.
Odszkodowanie
Ubezpieczyciel sprawcy wypadku będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania tytułem zwrotu kosztów leczenia poniesionych przez poszkodowanego. Koszty te muszą wynikać z zastosowanych metod leczenia. Zalicza się do nich środki przeznaczone m.in. na zakup leków np. przeciwbólowych, zakup kołnierza ortopedycznego, opatrunków, czy też konsultacji lekarskich oraz rehabilitacji, które poszkodowany pokrył samodzielnie. W przypadku, gdy uraz wymaga niezwłocznego podjęcia leczenia, a terminy oczekiwania na wizytę w ramach publicznej służby zdrowia są długie, często osoby poszkodowane nie mają wyjścia i muszą same pokryć koszty leczenia. Z leczeniem wiąże się też potrzeba dojazdów do placówek medycznych. Ten koszt także zwraca ubezpieczyciel.
Bardzo istotne jest zatem zgromadzenie całości dokumentacji medycznej. To właśnie z niej wynika postawiona diagnoza, zastosowany sposób leczenia, przebieg i ilość rehabilitacji czy przepisane środki przeciwbólowe. Niestety uzyskanie kopii dokumentacji medycznej wiąże się z potrzebą poniesienia kosztów.
Jeżeli w związku z doznanym urazem poszkodowany był niezdolny do pracy i za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim otrzymał niższe wynagrodzenie, to ubezpieczyciel sprawcy wypadku pokryje także różnicę w wynagrodzeniu.
Renta
Uraz kręgosłupa szyjnego może powodować jednak znacznie poważniejsze skutki, niż np. dwutygodniowa niezdolność do pracy. W przypadku, gdy w wyniku doznanego urazu poszkodowany wymaga opieki ze strony osób trzecich i tym samym zwiększyły się jego potrzeby, czy też utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy, istnieje możliwość dochodzenia od ubezpieczyciela sprawcy wypadku renty. Co istotne, ubezpieczyciel wypłaci na rzecz poszkodowanego świadczenie związane z potrzebą sprawowania na nim opieki także, jeżeli jest ona sprawowana przez członków jego rodziny.
Zadośćuczynienie
Skutki wypadku to nie tylko strata majątkowa, ale także cierpienie związane z doznanym urazem. Przy ocenie zasadności kwoty dochodzonej tytułem odpowiedniego zadośćuczynienia za krzywdę należy uwzględnić nie tylko stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu, ale także: wiek poszkodowanego, brak możliwości kontynuowania dotychczasowych aktywności, uraz psychiczny, przebieg, czas trwania i intensywność leczenia, czy też rehabilitacji oraz natężenie i długotrwałość dolegliwości bólowych.
Ocena stopienia doznanego uszczerbku na zdrowiu ma znaczenie dla oceny rozmiaru krzywdy, której doznał poszkodowany, ponieważ pozwala na jej choć częściowe zobiektywizowanie. Należy jednak pamiętać, że nawet niestwierdzenie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego nie przesądza o bezzasadności dochodzonego zadośćuczynienia. Dla oceny, czy dana kwota stanowi odpowiednie zadośćuczynienie za krzywdę uwzględnienia wymaga całokształt sytuacji i wszystkie wskazane wyżej okoliczności.
Należy zatem pamiętać, że także przy tak częstym urazie, jakim jest uraz kręgosłupa szyjnego poszkodowany może domagać się wypłaty zarówno odszkodowania, jak i odpowiedniego zadośćuczynienia, a nawet renty. Niestety coraz częstszą praktyką ubezpieczycieli w przypadku urazów kręgosłupa szyjnego jest całkowita odmowa wypłaty świadczenia albo wypłat świadczenia w symbolicznej kwocie. Dlatego właśnie tak ważna jest wiedza na temat tego, czego można domagać się od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.