Od kilku miesięcy niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają likwidację szkody z OC ppm „u siebie”, pomimo tego, że sprawca wypadku jest objęty ochroną ubezpieczeniową przez innego ubezpieczyciela. W 2015 r. taką możliwość mają gwarantować wszyscy ubezpieczyciele.
Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?
W przypadku szkody wyrządzonej przez innego kierowcę, zamiast zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela sprawcy wypadku, bezpośrednia likwidacja szkody umożliwia zgłoszenie takiej szkody do ubezpieczyciela, z którym poszkodowany ma zawartą umowę ubezpieczenia OC. „Ubezpieczyciel poszkodowanego” przeprowadzi postępowanie likwidacyjne, tj. ustali czy w pojeździe ma miejsce szkoda częściowa czy całkowita, a następnie – gdy zajdą przesłanki odpowiedzialności sprawcy wypadku – wypłaci należne odszkodowanie.
Zasady likwidacji szkód
Szkody są likwidowane zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem, w związku z tym co do zasady sposób likwidacji szkód przez różnych ubezpieczycieli nie powinien się różnić. Poza tym ubezpieczyciel musi zlikwidować szkodę w taki sposób, aby uzyskać zwrot wypłaconych świadczeń od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Obowiązują go również te same terminy likwidacji, co ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
Obecnie obowiązujące zasady bezpośredniej likwidacji szkód – do czasu wprowadzenia ogólnych wytycznych Polskiej Izby Ubezpieczeń – ustalone są przez każdego ubezpieczyciela z osobna. Stąd zasady te mogą się nieznacznie różnić u różnych ubezpieczycieli. Przyjmuje się, że bezpośrednią likwidację szkód można zastosować, gdy:
– szkoda dotyczy pojazdu i miała charakter kolizyjny (zderzenie);
– nie ma szkód na osobie;
– szkoda miała miejsce na ternie RP;
– poszkodowany nie zgłosił szkody w innym zakładzie ubezpieczeń.
Ubezpieczyciele przyjęli również, że likwidacja szkody dotyczy ogólnie rozumianej likwidacji, co oznacza, że dotyczy ona wszelkich szkód majątkowych związanych z uszkodzeniem pojazdu, tj. obejmuje również zwrot kosztów holowania, najmu pojazdu zastępczego czy parkowania.
Ponadto, warto zwrócić uwagę, że bezpośrednia likwidacja szkód jest możliwością, a nie obowiązkiem, w związku z czym poszkodowany ma prawo wyboru, w którym zakładzie ubezpieczeń zlikwiduje szkodę. Jest ona także bezpłatna.
Założeniem bezpośredniej likwidacji szkód jest przede wszystkim przyspieszenie tego procesu, tak by poszkodowani bez zbędnej zwłoki otrzymali kompensację doznanej szkody.