Polskie prawo przewiduje kilka sytuacji w których może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. Przykładem jest kolizja drogowa na skutek której pojazd zostaje uszkodzony w stopniu stwarzającym zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niekiedy i sam pojazd może zostać odebrany i przewieziony na parking policyjny. Organy ścigania mogą go poddać oględzinom celem wykonania opinii na temat jego sprawności technicznej, czy też odtworzenia przebiegu wypadku drogowego. Jak sprawnie odzyskać taki pojazd i zatrzymany dowód rejestracyjny?
Zatrzymany dowód rejestracyjny i unieruchomiony pojazd potrafią mocno uprzykrzyć życie. Szczególnie jeśli pojazd służy nam do celów zawodowych. Wówczas oprócz utraty komfortu ponosimy też realne straty finansowe, ryzykujemy utratą zleceń i klientów. Jak szybko i sprawnie rozwiązać taki problem? Najlepiej działając według planu przedstawiającego możliwie najkrótszą ze skutecznych dróg do celu. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że każda sytuacja jest nieco inna, dlatego schemat działania wymaga pewnej elastyczności. Jeżeli jednak będziesz postępował według poniższych 7 ogólnych zasad, to szybko odzyskasz zatrzymany dowód rejestracyjny i odbierzesz pojazd z parkingu policyjnego.
1. Uzyskaj pokwitowanie na zatrzymany dowód rejestracyjny oraz pojazd i sprawdź dokładnie zawarte w nim dane. Upewnij się, że jest na nim wskazana nazwa jednostki dokonującej zatrzymania Jeszcze w trakcie czynności dopytaj, na który parking trafi zatrzymany pojazd.
2. Skontaktuj się z ustaloną jednostką i ustal numer sprawy oraz osobę ją prowadzącą. Dowiedz się jaki jest termin zaplanowanych czynności z pojazdem i kiedy można spodziewać się jego wydania.
3. W międzyczasie nawiąż kontakt z odpowiednim warsztatem, który będzie w stanie szybko i profesjonalnie dokonać naprawy, a następnie przedstawić pojazd do przeglądu technicznego. Często osoba prowadzącą parking policyjny współpracuje z takimi warsztatami.
4. Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku ustal nazwę zakładu ubezpieczeń sprawcy, zgłoś szkodę i ustal z osobą prowadzącą sprawę, kiedy ubezpieczyciel będzie mógł wykonać oględziny.
5. Gdy organy ścigania udostępnią pojazd musisz dokonać jego naprawy i wykonać przegląd w stacji kontroli pojazdów. Jeżeli zamierzasz ubiegać się o odszkodowanie, to przed naprawą koniecznie wykonaj fotografie uszkodzeń i zadbaj o przeprowadzenie oględzin przez ubezpieczyciela albo uzyskaj jego akceptację na kosztorys naprawy wykonany przez wybrany warsztat.
6. Udaj się do właściwego Wydziału Komunikacji (w Starostwie Powiatowym albo w Urzędzie Miasta) z potwierdzeniem wykonania przeglądu. Wówczas zatrzymany dowód rejestracyjny zostanie Ci zwrócony.
7. krok jest najłatwiejszy, gdyż po odzyskaniu dowodu rejestracyjnego pozostaje tylko odebrać pojazd. Teraz już możesz legalnie się nim poruszać!