Likwidacja szkody z udziałem obcokrajowca różni się od likwidacji szkody z udziałem obywatela polskiego. Poszkodowany powinien dobrze udokumentować wypadek oraz zgłosić szkodę do właściwych instytucji ubezpieczeniowych.
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej udział w ruchu krajowym pojazdów zarejestrowanych za granicą jest coraz większy, a w konsekwencji pojawia się coraz więcej wypadków powodowanych przez obcokrajowców. Stąd ważne jest, aby wiedzieć jak zachować się w takich sytuacjach.
Jak udokumentować wypadek
Przede wszystkim należy spisać dane osobowe sprawcy szkody, a następnie numer rejestracyjny i markę jego pojazdu oraz numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę ubezpieczyciela. Jeśli na miejsce wypadku nie była wzywana Policja, należy też we własnym zakresie udokumentować winę sprawcy – najlepiej poprzez sporządzenie wspólnego oświadczenia o okolicznościach wypadku. Druk takiego dokumentu w wersji polsko-angielskiej można pobrać ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – http://pbuk.pl/doc/wspolne_oswiadczenie_pl-en.pdf
Gdzie zgłosić szkodę
Następnym krokiem jest ustalenie ubezpieczenia OC sprawcy i prawidłowe zgłoszenie szkody. Kierowcy pojazdów z obszaru Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, mogą poruszać się po terenie Polski na podstawie polisy OC wystawionej we własnym państwie. Kierowcy z pozostałych krajów mają obowiązek posiadania przy sobie międzynarodowego dowodu ubezpieczenia OC – Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.
W razie wyrządzenia szkody przez obcokrajowca z kraju UE posiadającego zagraniczną polisę OC lub obcokrajowca posiadającego Zieloną Kartę, poszkodowany powinien zgłosić roszczenia do tzw. korespondenta ds. roszczeń. Jest to polski ubezpieczyciel reprezentujący zagraniczne towarzystwo, które udzieliło ochrony ubezpieczeniowej sprawcy szkody. Korespondenta można ustalić na stronie internetowej PBUK – http://pbuk.pl/pl/lista-korespondentow
Gdy brakuje korespondenta
W razie braku możliwości ustalenia korespondenta ds. roszczeń, poszkodowany powinien zgłosić swoje roszczenia do któregoś z dwóch zakładów ubezpieczeń – PZU S.A. lub TUiR WARTA S.A. Są to ubezpieczyciele pełniący funkcję agentów PBUK, którzy mają obowiązek przeprowadzenia likwidacji szkody. Wypadek można zgłosić któremukolwiek z nich.
W razie wyrządzenia szkody przez obcokrajowca posiadającego polisę ubezpieczenia granicznego, poszkodowany powinien zgłosić szkodę bezpośrednio zagranicznemu ubezpieczycielowi. Jeśli jego ustalenie okazałoby się niemożliwe lub też gdyby okazało się, że sprawca w ogóle nie posiadał ubezpieczenia, szkodę należy zgłosić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – https://www.ufg.pl
Należy pamiętać, że przy zgłoszeniu szkody z udziałem obcokrajowca liczy się przede wszystkim numer rejestracyjny i państwo rejestracji pojazdu sprawcy, a nie obywatelstwo kierowcy. W razie wypadku w Polsce szkoda zawsze będzie likwidowana według prawa polskiego.