Zarówno sprawca szkody jak i posiadacz pojazdu, którym szkoda została wyrządzona ponoszą odpowiedzialność, w sytuacji gdy posiadacz pojazdu nie miał ważnego ubezpieczenia OC ppm.
W przypadku, gdy szkoda zostanie wyrządzona przez osobę, która nie posiadała ważnego ubezpieczenia OC ppm, odszkodowanie i zadośćuczynienie należne w tym wypadku poszkodowanemu, na gruncie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Nie oznacza to jednak, że sprawca szkody jest w takiej sytuacji zwolniony z odpowiedzialności. Z uwagi na fakt, że poruszał się – wbrew istniejącym obowiązkom – „pojazdem nieubezpieczonym”, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo regresu do sprawcy szkody. Jest to dla niego swego rodzaju kara. Po pierwsze za spowodowanie wypadku, a po drugie i najważniejsze, za poruszanie się „nieubezpieczonym pojazdem”.
Pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy wypadku nie oznacza, że właściciel pojazdu jest w takiej sytuacji bezkarny. Odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku posiadania ubezpieczenia OC ppm spoczywa przede wszystkim na posiadaczu (właścicielu) pojazdu, bowiem to on jest zobowiązany do zawarcia takiej umowy ubezpieczenia. Z tego też względu zarówno sprawca wypadku jak i posiadacz pojazdu ponoszą odpowiedzialność za powstałą szkodę.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jako podmiot wypłacający odszkodowanie poszkodowanemu, posiada prawo regresu do osób odpowiedzialnych za szkodę, a więc zarówno do sprawcy szkody, jak i do posiadacza pojazdu. Ich odpowiedzialność jest solidarna, zatem spełnienie świadczenia przez jednego ze zobowiązanych zwalnia drugiego w zakresie dokonanego zaspokojenia. Wobec tego może zdarzyć się sytuacja, że zwrotu całego odszkodowania dokona posiadacz pojazdu – z uwagi na jego wypłacalność – pomimo tego, że nie był on sprawcą szkody sensu stricto. Dla posiadacza pojazdu jest to dodatkowa sankcja za brak ważnego OC, obok kar pieniężnych, o których szczegółowo mowa w artykule Kary za brak OC.
W świetle powyższego, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek podróży (nawet takiej krótkiej – po zakupy do sklepu) warto zweryfikować, czy pojazd, którym się poruszamy posiada ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym wypadku narażamy nie tylko siebie na obowiązek zwrotu bardzo często wysokich odszkodowań, ale także osobę, od której użyczyliśmy na chwilę pojazd.