Zawierając umowę ubezpieczenia kierujemy się przede wszystkim chęcią ochrony zdrowia, życia jak i bezpieczeństwa. Ale jak mówi przysłowie – „wypadki chodzą po ludziach” i czasami nie da się ich uniknąć. Jeżeli chcesz zadbać o siebie i swoich bliskich powinieneś wiedzieć czym jest i przed czym chroni komunikacyjne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
Warto wiedzieć że…
Komunikacyjne ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) należy do ubezpieczeń osobowych, które – podobnie jak ubezpieczenie na życie – chroni ubezpieczonego w przypadku śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu. Warto pamiętać, że polisa NNW jest dobrowolna, a zatem możesz ją wykupić, ale nie masz takiego obowiązku. Co również istotne, przy wypłacie odszkodowania z ubezpieczenia NNW może dojść do kumulacji roszczeń, co oznacza, że nie wyklucza ono otrzymania wypłaty z innych polis czy też z ZUS-u.
Kogo chroni ubezpieczenie NNW?
Ubezpieczenie NNW obejmuje wszystkie osoby jadące w chwili wypadku samochodem, w tym i kierowcę, nawet gdy on sam jest sprawcą. Pamiętaj jednak, że gdy przewozisz większą liczbę osób niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym, wysokość świadczenia dla każdej z osób zostanie obliczona stosunkowo, a więc według łącznej sumy ubezpieczenia dla liczby osób równej liczbie miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym do liczby faktycznie przewożonych osób.
Jaki jest zakres ubezpieczenia NNW?
Z umowy komunikacyjnego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczyciel wypłaci świadczenia z tytułu m.in.:
- trwałego uszczerbku na zdrowiu;
- śmierci;
- opieki szpitalnej;
- zwrotu kosztów leczenia, w tym rehabilitacji;
- zwrotu kosztów transportu zwłok;
- zwrotu kosztów organizacji pogrzebu.
NNW kierowcy i pasażerów obejmuje następstwa wypadków, które miały miejsce głównie podczas ruchu pojazdów. Jednakże zakład ubezpieczeń przyjmie odpowiedzialność również gdy wypadek nastąpi podczas:
- naprawy pojazdu na trasie (w przypadku niektórych polis, ochrona zadziała tylko wtedy, gdy naprawy te mają umożliwić dojazd do najbliższego warsztatu lub stacji serwisowej);
- wsiadania i wysiadania z pojazdu;
- przebywania w pojeździe w przypadku zatrzymania pojazdu lub postoju na trasie;
- załadunku i rozładunku pojazdu;
- pożaru lub wybuchu samochodu.
Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i wysokości świadczeń jakie obejmuje twoje ubezpieczenie NNW znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Kiedy ubezpieczenie NNW nie zadziała?
Kupując polisę NNW musisz wziąć pod uwagę, że w przypadku niektórych sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe nie przyjmie odpowiedzialności, a co za tym idzie nie wypłaci odszkodowania.
W przypadku kierowcy odmowa wypłaty odszkodowania będzie miała miejsce gdy:
- prowadził on pojazd w stanie nietrzeźwości albo w stanie pod wpływem alkoholu bądź pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub narkotyków;
- prowadził on pojazd bez wymaganych uprawnień, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego;
- prowadził on pojazd niezarejestrowany lub nieposiadający ważnego dowodu rejestracyjnego lub bez ważnego badania technicznego, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na zaistnienie wypadku;
Natomiast w przypadku pasażera, ubezpieczenie nie obejmie następstw nieszczęśliwego wypadku gdy pasażer:
- świadomie podjął jazdę z nietrzeźwym albo w stanie po użyciu alkoholu kierowcą bądź prowadzącym pojazd pod wpływem narkotyków, środków odurzających czy substancji psychotropowych;
- znajdował się w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem narkotyków lub środków odurzających, substancji psychotropowych.
O tym jakie sytuacje będą wyłączone spod ochrony komunikacyjnego ubezpieczenia NNW decyduje dany ubezpieczyciel. Warto zatem przed zawarciem umowy, dokładnie dowiedzieć się w jakich przypadkach odszkodowanie nie będzie nam przysługiwało.
Od czego zależy wysokość odszkodowania?
To od Ciebie jako ubezpieczonego zależy na jaką kwotę chcesz się ubezpieczyć, w konsekwencji będzie miało to także wpływ na wysokość składki. Zasada jest prosta, na im wyższą kwotę się ubezpieczysz, tym wyższe otrzymasz odszkodowanie. W przypadku 100% trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz śmierci ubezpieczonego wypłacana będzie pełna suma z ubezpieczenia NNW. Natomiast jeżeli uszczerbek na zdrowiu został określony poniżej 100% to kwota odszkodowania za uszkodzenie ciała lub uszczerbek na zdrowiu wynikać będzie ze specjalnych tabel, które znajdują się w OWU. Tabele zawierają informacje o rodzajach uszczerbków na zdrowiu objętych ubezpieczeniem, a także o odpowiadających im wartościach procentowych. Na jej podstawie ubezpieczyciel obliczy za jaki uraz i w jakiej wysokości ubezpieczonemu przysługuje świadczenie z ubezpieczenia NNW. Przy czym wielkość uszczerbku procentowego zależy od zakładu ubezpieczeń, w którym wykupisz polisę.
Jaki jest termin wypłaty odszkodowania?
W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, termin wypłaty odszkodowania może się różnić w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Jednakże zakończenie postępowania likwidacyjnego odbywać się musi na zasadach określonych w kodeksie cywilnym, a zatem ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić świadczenie w terminie 30 dni poczynając od dnia zawiadomienia o zdarzeniu objętym ochroną. Jeżeli we wskazanym wyżej terminie wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności lub wysokości świadczenia okaże się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia spornych okoliczności. W takim przypadku ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować o przyczynie opóźnienia i podać termin, w którym odszkodowanie zostanie wypłacone.
Na marginesie warto wspomnieć, że polisa NNW podobnie jak polisa AC nie przechodzi automatycznie na nowego nabywcę pojazdu. Ubezpieczenie wygasa więc wraz z datą zbycia pojazdu. Masz prawo także żądać zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Pamiętaj tylko, że musisz powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu.
Czy warto zatem wykupić polisę NNW kierowcy i pasażera? Dodatkowa ochrona na pewno nie zaszkodzi, jednak przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zajrzyj do Ogólnych Warunków Ubezpieczeń, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.