Gdy dochodzi do stłuczki, poszkodowany ma dwa wyjścia – może wezwać na miejsce zdarzenia policję lub spisać ze sprawcą oświadczenie. Jednak w tym drugim przypadku ubezpieczyciel na etapie postępowania likwidacyjnego zwróci się do sprawcy z prośbą o potwierdzenie opisanych w oświadczeniu okoliczności zdarzenia. Nieraz zdarza się, że sprawca nie odpowiada na pisma ubezpieczyciela lub też odwołuje wcześniej złożone oświadczenie. Czy to oznacza, że poszkodowany nie otrzyma należnego odszkodowania ?
Uczestnicy wypadku drogowego często decydują się nie wzywać Policji na miejsce zdarzenia, gdyż okoliczności wypadku nie są sporne pomiędzy nimi, a sprawca przyznaje się do odpowiedzialności za wypadek i chętnie godzi się na spisanie oświadczenia, unikając w ten sposób otrzymania mandatu.
Nieraz zdarza się jednak, że proces likwidacji szkody i wypłata odszkodowania nie jest szybka i bezproblemowa dla poszkodowanego. Gdyż ubezpieczyciel uzyskując od niego jako dowód zajścia zdarzenia i jego przyczyn jedynie oświadczenie sprawcy szkody, dokonuje jego weryfikacji poprzez wystąpienie do sprawcy o potwierdzenie okoliczności i przebiegu wypadku wskazanych w oświadczeniu.
Zdarza się, iż sprawca w takiej sytuacji z różnych powodów, nie potwierdza okoliczności zdarzenia podając zupełnie inny przebieg wypadku niż ten w oświadczeniu lub w ogóle nie odpowiada na pisma ubezpieczyciela.
Co prawda jak podnosi się w szeregu orzeczeń Sądu Najwyższego i sądów powszechnych prowadzone przez ubezpieczyciela postępowanie likwidacyjne z założenia nie jest postępowaniem spornym, a zasadniczy ciężar prowadzenia tego postępowania spoczywa na zakładzie ubezpieczeń bowiem ma on obowiązek po zgłoszeniu zawiadomienia o wypadku przez poszkodowanego samodzielnie przeprowadzić postępowanie likwidacyjne tj. samodzielnie ustalić okoliczności wypadku, przesłanki odpowiedzialności i wysokość szkody a obowiązku tego nie może przerzucić na inne podmioty to jednak poszkodowany musi podjąć minimum obowiązków proceduralnych, które miałby umożliwić ustalenie tych okoliczności i wysokości szkody.
Do tego minimum obowiązków zaliczyć należy przede wszystkim zadbanie o zgromadzenie materiału który pozwoli ubezpieczycielowi ustalić przebieg i okoliczności wypadku a także osobę sprawcy. W tej sytuacji oświadczenie sprawcy i inne dowody potwierdzające zdarzenie są obok notatki urzędowej Policji najważniejszym dowodem, bez których ustalenie tych okoliczności pomimo możliwości powołania przez ubezpieczycieli biegłych, może okazać się niemożliwe i przynieść poszkodowanemu odmowę wypłaty odszkodowania.
Co jeśli zakład nie ustali sprawcy ?
Jeżeli działania ubezpieczyciela nie doprowadzą do ustalenia sprawcy zdarzenia, należy się liczyć, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W takim przypadku poszkodowany powinien w pierwszej kolejności odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. A gdy i to nie przyniesie pozytywnego rozstrzygnięcia winien wystąpić do sądu cywilnego z powództwem.
Pamiętać jednak należy, że proces cywilny w odróżnieniu od postępowania likwidacyjnego ma charakter sporny, a ciężar udowodnienia okoliczności wypadku, osoby odpowiedzialnej za spowodowanie wypadku, winy sprawcy oraz wysokości poniesionej szkody spoczywa zgodnie z ogólną zasadą ciężaru dowodu art. 6 k.c. na poszkodowanym.
Wobec tego w sytuacji gdy sprawca nie potwierdza okoliczności wypadku i nie przyznaje się do winy, a my nie posiadamy innych dowodów niż samo oświadczenie sprawcy zdarzenia uzyskanie odszkodowanie może okazać się nie takie łatwe. I w konsekwencji może nam pozostać bądź zlikwidowanie szkody z własnego ubezpieczenia autocasco albo w najgorszym wypadku zapłacenie za naprawę samochodu z własnych pieniędzy.
Jak uniknąć takiej sytuacji ?
W takich sytuacjach naturalnym jest pytanie co ma zrobić poszkodowany, aby uniknąć sytuacji w której, sprawca wypadku który wcześniej złożył oświadczenie w którym potwierdził okoliczności wypadku i przyznał się do winy nie mógł skutecznie go odwołać.
W takiej sytuacji należy przede wszystkim zadbać o to aby:
-
oświadczenie było sporządzone prawidłowo – wówczas trudno będzie je podważyć. O tym jak to zrobić więcej w artykule: Jak prawidłowo sporządzić oświadczenie sprawcy szkody ?
-
znaleźć świadków zdarzenia, wziąć od nich podstawowe dane takie jak imię i nazwisko, adres, nr telefonu,
-
samodzielnie dokładnie sfotografować miejsce zdarzenia, wzajemne ustawienie pojazdów, uszkodzenia na obu samochodach – to może pozwolić ewentualnie biegłemu na ustalenie przebiegu zdarzenia, ich wzajemnych relacji oraz prędkości z jakimi poruszały się samochody.
-
nagranie miejsca zdarzenia, oraz przebiegu rozmowy po wypadku pomiędzy poszkodowanym a sprawcą,
-
ustalenie czy w okolicy miejsca zdarzenia znajdują się kamery monitoringu i wystąpienie do odpowiednich podmiotów o zabezpieczenie nagrania z chwili wypadku.
Na koniec jednak warto zastanowić się, czy najlepszym wyjściem z takiej sytuacji nie będzie wezwanie Policji. Z pewnością warto to zrobić gdy sprawca zdradza oznaki świadczące o tym, że w przyszłości będzie chciał zmienić złożone na miejscu oświadczenie.