Rynkowy ubytek wartości pojazdu jest dodatkowym odszkodowaniem obok tego, wypłacanego z tytułu kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu, przywracającej pojazd do stanu sprzed wypadku. Zgodnie z zasadą pełnej kompensacji szkody, odszkodowanie z tego tytułu jest zatem wypłacane obok odszkodowania za szkodę w pojeździe.
Czym jest rynkowy ubytek wartości?
Rynkowy ubytek wartości pojazdu jest utratą wartości pojazdu z tytułu wystąpienia uszkodzenia o charakterze kolizyjnym. Stanowi on różnicę pomiędzy wartością rynkową pojazdu przed uszkodzeniem, a jego wartością rynkową z uwzględnieniem naprawy powypadkowej. Oczywistym bowiem jest, że pomimo naprawy pojazdu zgodnie z technologią producenta, traci on na wartości z uwagi na jego „powypadkowość”.
Przesłanki wypłaty odszkodowania
Odszkodowanie z tytułu rynkowego ubytku wartości pojazdu obwarowane jest pewnymi przesłankami ogólnymi. Przede wszystkim może być ustalone co do zasady w przypadku pierwszego uszkodzenia pojazdu, w sytuacji, gdy naprawa jest ekonomicznie i technicznie uzasadniona. Naprawa musi być wykonana zgodnie z technologią producenta. Odszkodowanie z tego tytułu nie zostanie natomiast wypłacone, gdy utrata wartości nastąpiła przez nieprzestrzeganie zaleconej technologii naprawy, przez wady wykonawcze czy stosowanie zastępczych metod naprawy oraz materiałów i części zamiennych nieoryginalnych.
Z pewnością przesłanką negatywną dla wypłaty odszkodowania z tytułu rynkowego ubytku wartości pojazdu nie jest wypłata na rzecz poszkodowanego odszkodowania za szkodę w pojeździe. Sąd Najwyższy jednoznacznie podkreślił w uchwale z dnia 12.10.2001 r. (sygn. akt: III CZP 57/01), że odszkodowanie z tytułu rynkowego ubytku wartości pojazdu należne jest obok odszkodowania za szkodę w pojeździe, a nie zamiast tego odszkodowania. Odszkodowanie za szkodę w pojeździe daje możliwość przywrócenia pojazdowi sprawności technicznej. Natomiast odszkodowanie z tytułu rynkowego ubytku wartości pojazdu ma zrekompensować poszkodowanemu to, że jego pojazd przedstawia mniejszą wartość niż przed wypadkiem.
Przyjęło się, że minimalną wartość rynkowego ubytku wartości pojazdu stanowi kwota 200 złotych. Zatem określenie rynkowego ubytku wartości pojazdu w kwocie niższej jest jednoznaczne z brakiem rynkowego ubytku wartości pojazdu. Istotne przy tym jest, że rynkowy ubytek wartości maleje wraz z okresem użytkowania pojazdu, z uwagi na jego ogólnie rozumiane zużycie.
Wreszcie rynkowy ubytek wartości jest zróżnicowany dla poszczególnych rodzajów pojazdów, o czym szczegółowo będzie mowa w artykule Ubytek wartości pojazdu a kategoria pojazdu.