Coraz częściej na polskich drogach można spotkać samochody wyposażone w kamery rejestrujące jazdę. Coraz częściej też w Internecie można obejrzeć nagrania nie zawsze przestrzegających przepisów ruchu drogowego kierowców. Czy kamera samochodowa może nam się w ogóle do czegoś przydać? Czy nagrywanie innych kierowców i rozpowszechnianie takiego nagrania jest w ogóle legalne?
Nagranie jako sposób na ustalenie okoliczności zdarzenia
Gdy kierowca rejestruje za pomocą kamery trasę, może zdarzyć się, że akurat zarejestruje wypadek komunikacyjny. Biorąc pod uwagę fakt, że bardzo często uczestnicy wypadku nie są w stanie ustalić wspólnie okoliczności wypadku, przerzucając się odpowiedzialnością za jego spowodowanie, może okazać się, że takie nagranie będzie stanowiło rozwiązanie konfliktu. Bardzo często bowiem na podstawie takiego nagrania można ustalić kto wymusił pierwszeństwo przejazdu, kto przejechał na czerwonym świetle itp. Trudno zaprzeczać takiemu dowodowi. Także w przypadku ucieczki sprawcy z miejsca zdarzenia, nagranie może okazać się bardzo pomocnym środkiem w celu ustalenia sprawcy.
Czy nagrywanie jest legalne i czy nagranie z kamery może stanowić dowód w sprawie?
Jeśli chodzi o przepisy regulujące dopuszczalne dowody w poszczególnych postępowaniach sądowych, to przede wszystkim zaznaczyć należy, że w postępowaniu karnym istnieje zakaz posługiwania się dowodami uzyskanymi za pomocą czynu niedozwolonego. W postępowaniu cywilnym nie uregulowano wprost takiego zakazu. Jednak rodzi się pytanie – czy w ogóle nagrywanie za pomocą kamery zamieszczonej w samochodzie można uznać za nielegalne? Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa wydaje się, że samo rejestrowanie przebiegu trasy – jeżeli jest ono dokonywane dla celów prywatnych, na własny użytek – nie jest nielegalne. Brak jest wyraźnego zakazu używania kamer samochodowych.
A co z rozpowszechnianiem nagrania w Internecie?
Czym innym jest jednak rozpowszechnianie nagrania z kamery samochodowej. O ile bowiem rejestrowanie obrazu dla celów osobistych nie jest nielegalne, o tyle rozpowszechnianie takiego nagrania może okazać się niedozwolone. Opublikowanie nagrania, na którym zarejestrowany jest inny pojazd, bądź inne osoby może doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych nagrywanych osób, np. wizerunku.
Warto pamiętać o przepisach obowiązujących w innych państwach
Jeżeli kierowca z zamontowaną w pojeździe kamerą samochodową zamierza wybrać się w zagraniczną podróż, powinien zweryfikować czy używanie kamer w miejscu, w którym będzie się znajdował jest dozwolone. W wielu europejskich krajach grożą bowiem surowe kary za używanie kamer samochodowych.