Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków i kolizji. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że między tymi pojęciami nie ma istotnych różnic i dlatego często są używane zamiennie. Jednak faktycznie oznaczają zupełnie co innego i nie należy ich mylić. Różnice między nim są znaczne i wpływają na sposób postępowania ubezpieczycieli, a także na przysługujący na wachlarz roszczeń odszkodowawczych. Jakie to są różnice i jaki wachlarz roszczeń nam przysługuje o tym poniżej.
Co to jest wypadek drogowy ?
Przede wszystkim tym co odróżnia kolizję od wypadku drogowego to konsekwencje jakie za sobą niosą. Następstwa wypadku drogowego są znacznie poważniejsze.
Istotny z punktu widzenia określania pojęcia wypadku drogowego jest art. 177 kk. W oparciu o ten przepis możemy stwierdzić, że wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni. Innymi słowy o wypadku będziemy mówić, gdy obrażenia poszkodowanego wymagają leczenia powyżej 7 dni.
Co ważne spowodowanie wypadku jest traktowane jako przestępstwo, sprawca podlega surowszej odpowiedzialności. Ponadto, warto pamiętać że w sprawach karnych czy cywilnych prowadzonych w celu uzyskania odszkodowania konieczne może być skorzystanie z opinii biegłego lekarza sądowego. Dlatego we własnym interesie powinniśmy gromadzić dokumentację medyczną, która pozwali biegłemu określić zakres naszych obrażeń.
Co to jest kolizja drogowa ?
Za kolizję można uznać zdarzenie w ruchu lądowym, wynikłe z nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu – skutkiem, którego są straty materialne lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni albo nie doznał obrażeń.
Czyli wszystko co niej wypadkiem tj. rozstrój zdrowia jest poniżej 7 dni jest kolizją drogową. Pojęcie kolizji drogowej nie jest unormowane przez ustawodawcę ani w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ani w kodeksie wykroczeń, więc jest określenie potocznie stosowane. Należy mieć też na uwadze, że spowodowanie wypadku nie stanowi przestępstwa, a jest wykroczeniem drogowym i podlega grzywnie.
Jak roszczenia odszkodowawcze nam przysługują ?
Poniżej kategorie roszczeń, które przysługują poszkodowanym z OC, a więc ubiegać się można o:
- zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji, lekarstw itp., na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia;
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne;
- zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia
(w przypadku długotrwałej niesprawności po zdarzeniu może mieć formę renty wyrównawczej); - renta na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją czy opieką,
- jednorazowe świadczenie, które umożliwi przekwalifikowanie się lub założenie działalności gospodarczej w przypadku inwalidztwa poszkodowanego.
Zasadniczo o dwa pierwsze roszczenia mogą się starać właściwie wszyscy poszkodowani, czyli zarówno ofiary wypadków jak i kolizji. Kolejne dotyczą osób, które odniosły cięższe obrażenia skutkujące dłuższą przerwą w pracy zawodowej lub inwalidztwem, więc te roszczenia dotyczyć będą głównie poszkodowanych w wypadkach.
Podsumowanie
Likwidacja szkody jaką stanowi kolizja drogowa, realizowana jest najczęściej w oparciu o spisanie oświadczeń przez uczestników kolizji, natomiast procedura likwidacji w przypadku wypadku bardzo często jest zdecydowanie dłuższa, gdyż najczęściej przeprowadza się długie postępowanie likwidacyjne, które zmierza do ustalenia sprawcy przypisania mu winy oraz określenia rozmiaru szkody. Zwykle konieczne jest prowadzenie w tych przypadkach postepowań cywilnych czy karnych. Dlatego też, poszkodowani nawet jeśli mają świadomość, że mogą ubiegać się o odszkodowanie nie wiedzą często jak to zrobić. Zresztą trudno wymagać by każdy miał wiedzę w tym zakresie, warto więc poradzić się specjalisty.