Bezpośrednio po szkodzie należy wykonać czynności, które są kluczowe dla skutecznego dochodzenia odszkodowania. Przede wszystkim, należy podjąć decyzję, czy wzywać Policję, czy też wystarczy oświadczenie sprawcy szkody lub samego poszkodowanego.
Obowiązek niezwłocznego powiadomienia Policji istnieje zawsze wtedy, gdy dochodzi do wypadku z ofiarami lub, gdy może mieć miejsce jakiekolwiek przestępstwo. Wzywanie Policji nie jest obligatoryjne w sytuacjach mniej poważnych i nie budzących wątpliwości co do okoliczności, np.: przy „stłuczce” pojazdów. Dla możliwości dochodzenia odszkodowania w takim wypadku wystarczającym jest, gdy sprawca potwierdzi okoliczności zdarzenia i przyzna się do winy za jego spowodowanie w pisemnym oświadczeniu. Niezależnie od tego, Policja powinna być wzywana na miejsce szkody – i to bez względu na jej rozmiar – zawsze wtedy, gdy:
- istnieją jakiekolwiek wątpliwości, co do przebiegu zdarzenia,
- sprawca zdarzenia pokrętnie się z niego tłumaczy lub nie chce podawać wszystkich danych,
- nie ma świadków zdarzenia lub ma ono miejsce poza obszarem zabudowanym, czy zamieszkanym,
- zdarzenie ma miejsce w warunkach ograniczonej widoczności, czy w trudnych warunkach atmosferycznych,
- sprawca zdarzenia kierował pojazdem wieloletnim, czy uszkodzonym,
- do zdarzenia doszło wskutek wtargnięcia na drogę zwierzęcia,
- w zdarzeniu oprócz poszkodowanego nie biorą udziału inni uczestnicy,
- samochód został uszkodzony pod nieobecność poszkodowanego.
Wezwanie Policji wiązać się będzie wprawdzie z koniecznością oczekiwania na przybycie funkcjonariuszy, ale ich obecność na miejscu zdarzenia i podjęte czynności – w tym sporządzenie stosownego zaświadczenia o zdarzeniu – mogą okazać się niezbędne dla uzyskania odszkodowania. Czasami osoba, która pierwotnie nie kwestionowała swojej odpowiedzialności za zdarzenie może podważać lub zmieniać stanowisko, a nawet zaprzeczać, jakoby w ogóle w nim uczestniczyła (w toku postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciel zawsze żąda od sprawcy potwierdzenia okoliczności zdarzenia – niezależnie od treści sporządzanego przez niego wcześniej oświadczenia). Poza tym, tylko ustalenia Policji mogą potwierdzić (lub nie) prezentowaną przez poszkodowanego wersję zdarzeń w sytuacjach, gdy: nie ma innych uczestników zdarzenia lub świadków, nie zostało ono zarejestrowane albo, gdy zdarzenie miało miejsce pod nieobecność poszkodowanego, czy też zostało spowodowane przez zwierzę. Ustalenia Policji są dla ubezpieczycieli bardziej wiarygodnym i mocniejszym środkiem dowodowym od oświadczeń sprawcy, czy też relacji samego poszkodowanego. W sytuacjach wątpliwych zaświadczenie z Policji o okolicznościach zdarzenia lub o winie sprawcy może przesądzić o tym, czy ubezpieczyciel przyzna odszkodowanie.