Powszechnie wiadomo, że ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania, celem maksymalizacji swoich zysków. Stosują w tym celu szereg sztuczek prawnych, byle tylko nie wypłacić całości należnego odszkodowania. Najczęściej zakłady ubezpieczeń osiągają swój cel, gdyż korzystają z niewiedzy swoich klientów co do zakresu i wysokości należnych im świadczeń. Dlatego też jeżeli nie jesteśmy pewni jaka wysokość świadczenia nam się należy najlepiej zwrócić się do specjalistów, którzy pomagają uzyskać odszkodowanie znacznie wyższe niż te, które otrzymałby poszkodowany, gdyby sam prowadził swoją sprawę.
Sposób działania kancelarii odszkodowawczej?
Podjęcie działań na rzecz klienta, poprzedza zawarcie umowy. W umowie ustala się warunki współpracy, wysokość wynagrodzenia oraz określa dokładnie jakie ewentualne dodatkowe koszty będzie musiał ponieść klient. Większość kancelarii rozlicza się ze swoimi klientami w oparciu o tzw. system opłaty success fee, czyli wynagrodzenia od efektu, najczęściej wyrażonego w procencie od uzyskanej kwoty. Wreszcie do reprezentowania klienta konieczne jest, aby udzielił on stosownego pełnomocnictwa osobie powołanej do występowania w jego imieniu.
Prawnik, adwokat czy radca prawny?
Najlepiej i najbezpieczniej powierzać jest swoje sprawy zawodowym pełnomocnikom, czyli adwokatom i radcom prawnym. Należy mieć na uwadze, iż pojęcie ,,prawnik” nie oznacza tego samego co tytuł zawodowy adwokat i radca prawny, bowiem ci są zrzeszeni w odpowiednich samorządach zawodowych i ciążą na nich określone wymogi etyczne czy dyscyplinarne. Ponadto są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej, co stanowi dodatkową ochronę klienta. Warto mieć też na uwadze, że profesjonalni pełnomocnicy są odpowiednio przygotowani, aby prowadzić sprawę na etapie postępowania sądowego, co zdarza się najczęściej. Skierowanie sprawy do Sądu jest koniczne w niemal 90% spraw.
Po zwarciu umowy i udzieleniu pełnomocnictwa, w zasadzie nie musisz się o nic martwić. Sprawę w twoim imieniu prowadzi kancelaria, przy czym powinna Cię ona informować o istotnych kwestiach z nią związanych.
Kontakt z klientem
Przekazanie sprawy do prowadzenia adwokatowi czy radcy prawnemu nie oznacza automatycznie, że nie chcemy wiedzieć co się z nią dzieje, aż do jej finałowego rozstrzygnięcia, wręcz przeciwnie – powinniśmy być na bieżąco informowani na jakim jest ona etapie.
Ważne jest, aby firma kontaktowała się z klientem i uzgadniała kolejne kroki, wyjaśniała jego wątpliwości i obawy. To wpływa istotnie na ocenę kancelarii, której powierzamy dochodzenie odszkodowania. Braki w komunikacji mogą prowadzić do utraty klienta czy też braku zrozumienia poczynionych działań na jego rzecz, a w konsekwencji do różnic pomiędzy jego oczekiwaniami a poziomem otrzymanych usług.
Którą wybrać ?
Kancelarii odszkodowawczych jest bardzo wiele na rynku. Nie będzie więc problemu żeby dokonać wyboru z szerokiej oferty, ale jak dokonać najlepszego?
Przede wszystkim poza wyżej opisanymi wskazówkami dotyczącymi m.in. zakresu świadczonej usługi i zasad wynagrodzenia, kwalifikacji zawodowych osób które będą nas reprezentowały, czy też sposobu komunikacji z poszkodowanym warto zapoznać się z opiniami innych klientów i ocenić rzetelność danej firmy.