Zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym, zgłosiłeś szkodę z prywatnego ubezpieczenia i uzyskałeś należne Ci kwoty. Z uwagi na fakt, że nie byłeś sprawcą wypadku, zgłosiłeś też roszczenia z ubezpieczenia sprawcy w zakresie OC. Ten jednak odmawia zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania, powołując się na wypłaty z Twojej polisy. Czy słusznie?
Skąd ten problem?
Powyżej opisana sytuacja to codzienność dla osób poszkodowanych w wypadkach. Ubezpieczyciel sprawcy stara się maksymalnie obniżyć wypłacane kwoty albo całkowicie uniknąć obowiązku ich zapłaty.
Ubezpieczyciele nierzadko twierdzą, że skoro otrzymałeś już wypłatę z prywatnej polisy, to nie przysługuje Ci żądanie zapłaty od ubezpieczyciela sprawcy.
Bierzemy pod lupę niniejsze zagadnienie i udzielamy odpowiedzi na podstawowe pytania.
Co z zadośćuczynieniem?
Wypłata środków z prywatnej polisy nie ma wpływu na wysokość zadośćuczynienia należnego od ubezpieczyciela.
Sądy konsekwentnie powtarzają w wyrokach, że wypłata z prywatnej polisy przysługuje niezależnie od wysokości poniesionej szkody i pozostaje bez związku z odpowiedzialnością sprawcy zdarzenia.
Skoro zawarłeś umowę ubezpieczenia o ustalonej treści, zgodnie z którą w przypadku odniesienia obrażeń przysługuje Ci ustalona w umowie kwota, masz prawo ją uzyskać.
Zatem jeśli regularnie opłacałeś składki na ubezpieczenie prywatne i otrzymałeś z tego tytułu świadczenia, nie możesz ponosić negatywnych skutków w postaci ograniczenia wypłaty przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.
Przeciwny pogląd prowadzi do pokrzywdzenia osób, które z uwagi na troskę o własne zdrowie wykupiły dodatkowe ubezpieczenie i odniosły obrażenia wskutek działania osoby trzeciej.
A co z odszkodowaniem za koszty leczenia?
Inaczej sprawa ma się z kosztami leczenia, poniesionymi w związku z wypadkiem. W takim przypadku bowiem nie jest możliwe dwukrotne pokrycie kosztów związanych z procesem powrotu do zdrowia.
Odszkodowanie za tego rodzaju koszty zakłada, że ma ono pokryć Twoją stratę, związaną z koniecznością opłacenia leczenia. Jeśli zatem koszty leczenia zostały pokryte z ubezpieczenia prywatnego, to Twoja strata została już zrekompensowana.
Nie jest zatem możliwe, by w ramach pokrycia szkody doszło do uzyskania kwoty wyższej, niż faktycznie wydana na leczenie. Doprowadziłoby to do uzyskania kwoty przekraczającej wydaną sumę, co zaprzecza idei odszkodowania.
Odpowiednia ocena roszczeń kluczem do sukcesu
Pozornie prosta problematyka może tym samym przysporzyć ból głowy poszkodowanym i prowadzić do wątpliwości co do należnych im kwot.
Dlatego odpowiednie przygotowanie do prowadzenia sporu z ubezpieczycielem jest kluczowe, jeśli chcesz uzyskać całość należnych Ci sum.