- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Zdarzenie drogowe na terytorium Polski z udziałem pojazdu zarejestrowanego w Ukrainie

Na wstępie należy podkreślić, iż każdy pojazd poruszający się po drogach według przepisów prawa polskiego, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co więcej, takiemu obowiązkowi ubezpieczeniowemu podlega również pojazd zarejestrowany na terenie Ukrainy. Jednakże, w takim przypadku nie wystarczy jedynie fakt posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC, gdyż niezbędna jest również Zielona Karta, która stanowi potwierdzenie posiadanego ubezpieczenia z ukraińskim towarzystwem ubezpieczeniowym, a w praktyce oznacza, że dany zakład ubezpieczeń w przypadku zdarzenia drogowego pokryje wszelkie straty. Przy czym, taka Zielona Karta jest ważna na okres od 15 dni do 12 miesięcy.  

Jednakże, co w przypadku, gdy ukraiński kierowca nie posiada omawianej Zielonej Karty? Wówczas, taka osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia OC granicznego z wybranym polskim zakładem ubezpieczeń. W takiej sytuacji, ubezpieczenie będzie ważne przez okres od 30 dni do 12 miesięcy. 

Warto w tym miejscu nadmienić, iż aktualnie niektóre polskie towarzystwa ubezpieczeniowe, w ramach pomocy ukraińskim uchodźcom, oferują bezpłatne ubezpieczenie OC graniczne na okres 30 dni:

Przy czym, dodać należy, iż powyższe dwie infolinie, tj. PZU oraz Ergo Hestii są obsługiwane zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.  

Rozważając zdarzenie drogowe z udziałem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Ukrainy, wskazać należy następujące sytuacje: 

  1. Sprawcą jest kierowca ukraiński, który posiada ważne ubezpieczenie OC oraz Zieloną Kartę:

Przede wszystkim w takiej sytuacji, należy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym ze wszelkimi niezbędnymi danymi pojazdu oraz osoby sprawcy, a następnie  na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sprawdzić dane oraz adres nominowanego korespondenta, który reprezentuje ukraińskie towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy szkody. Wówczas obowiązkiem takiego korespondenta jest przeprowadzenie procesu likwidacji szkody. Jednakże, w sytuacji, gdy według danych udostępnionych na wyżej wskazanej stronie internetowej PBUK, nie mamy możliwości ustalenia polskiego korespondenta zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń, to wówczas należy dokonać zgłoszenia szkody do PZU S.A. lub TUiR WARTA S.A., działających jako agenci Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

  1. Sprawcą jest kierowca ukraiński, który posiada ważne ubezpieczenie graniczne. 

W takiej sytuacji zgłoszenie szkody powinno nastąpić w zakładzie ubezpieczeniowym, w którym ukraiński kierowca posiada polisę ubezpieczenia granicznego, a więc w zakładzie, który taki dokument, obowiązujący na terytoriom Polski, wystawił. Obecnie, jak już wyżej wskazano niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce, w ramach pomocy ukraińskim uchodźcom oferują 30-dniowe bezpłatne polisy graniczne. W związku z tym, podczas zdarzenia drogowego kluczowym jest sprawdzenie, czy dana polisa jest na pewno aktualna w dacie szkody. Jeżeli dana polisa graniczna sprawcy na dzień zdarzenia nie jest ważna, to wówczas naszą szkodę należy zgłosić bezpośrednio do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem jakiegokolwiek zakładu ubezpieczeń działającego na rynku.  

  1. Sprawcą jest kierowca ukraiński, który nie posiada ubezpieczenia granicznego, ani Zielonej Karty. 

We wskazanych okolicznościach braku ubezpieczenia pojazdu mechanicznego, poszkodowany powinien zgłosić swoją szkodę do dowolnego zakładu ubezpieczeniowego w Polsce, który działając jako pośrednik, przekazuję sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który jako podmiot odpowiedzialny pokrywa koszty likwidacji szkody. Jednakże, dodatkowo należy zaznaczyć, iż po zakończonej likwidacji UFG wystosuje odpowiednie wezwanie do zapłaty – zwrotu wszystkich środków, które poniósł likwidując przedmiotową szkodę. Jest to tak zwany regres ubezpieczeniowy. W przypadku braku zapłaty, wówczas UFG może podjąć działania prawne, w tym także na drodze sądowej. 

Dodatkowo, warto zaznaczyć, iż za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, odpowiednio brak Zielonej Karty, czy brak ubezpieczenia granicznego posiadacz pojazdu może zostać ukarany. Mianowicie, obecnie w takiej sytuacji UFG ma prawo nałożyć na posiadacza pojazdu karę pieniężna, której wysokość jest definiowana przez różne czynniki, takie jak rodzaj pojazdu, czy długość braku ważnego ubezpieczenia.  

PODSUMOWANIE: 

Jeżeli będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego z udziałem ukraińskiego kierowcy, to przede wszystkim PAMIĘTAJ, ABY: 

  1. rozważyć konieczność wezwania na miejsce zdarzenia policji;
  2. spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym ze wszelkimi niezbędnymi danymi pojazdu oraz osoby sprawcy, w tym w szczególności: 

Uzyskanie kompletnych danych sprawcy zwiększa szansę na skuteczne zgłoszenie poniesionej szkody właściwemu podmiotowi, a w konsekwencji wpływa na sprawniejszy proces likwidacji i otrzymania odszkodowania za szkodę komunikacyjną!