- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Wjechałeś w studzienkę i uszkodziłeś pojazd – kto odpowiada za szkodę?

Regulacja ustawowa

Wydawałoby się, że skoro zgodnie z ustawą o drogach publicznych to na zarządcy drogi ciąży obowiązek utrzymania nawierzchni drogi, a studzienki kanalizacyjne stanowią poniekąd tę nawierzchnię, to roszczenia wynikające z uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu studzienki kanalizacyjnej należy kierować właśnie do zarządcy drogi. Otóż nie zawsze tak jest.

W ustawie o drogach publicznych w wykazie obowiązków ciążących na zarządcy drogi zostało uregulowane, że rzeczywiście zarządca odpowiada za utrzymanie nawierzchni drogi jak również urządzeń, ale tylko tych związanych z drogą. W art. 39 ust. 4 ustawy o drogach publicznych już wprost wskazano, że to zarządca urządzeń kanalizacyjnych zobowiązany jest do utrzymania m.in. studzienek kanalizacyjnych.

Także i w przepisach rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 02.03.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie wskazano, że zarządca urządzeń kanalizacyjnych zobowiązany jest do użytkowania urządzeń w taki sposób, by nie naruszały one elementów technicznych drogi oraz nie przyczyniały się do czasowego lub trwałego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu albo zmniejszenia wartości użytkowej drogi.

W związku z tym, gdy pojazd zostanie uszkodzony na skutek najechania np. na uszkodzoną pokrywę studzienki kanalizacyjnej, roszczenia co do zasady należy kierować nie do zarządcy drogi, lecz do zarządcy urządzeń kanalizacyjnych.

Czy także za kratkę ściekową odpowiada zarządca urządzeń kanalizacyjnych?

Jak już zostało wskazane powyżej, zarządca drogi nie odpowiada za urządzenia nie związane z drogą. Kratkę ściekową co do zasady należy jednak już uznać za urządzenie związane z drogą, ponieważ służy ona odprowadzaniu wody z drogi. W związku z tym, to zarządca drogi, a nie zarządca urządzeń kanalizacyjnych będzie ponosił odpowiedzialność za stan kratki ściekowej. Jeżeli więc do uszkodzenia pojazdu dojdzie w związku z uszkodzoną kratką ściekową, szkodę należy zgłosić do zarządcy drogi.

Odpowiedzialność zarządcy urządzeń kanalizacyjnych

Odpowiedzialność zarządcy urządzeń kanalizacyjnych nie różni się w zasadzie od odpowiedzialności zarządcy drogi. Z uwagi na fakt, że szkoda powstała w takich okolicznościach jest szkodą wyrządzoną deliktem, poszkodowany ma prawo żądać odszkodowania za szkodę w pojeździe w pełnej wysokości. Odszkodowanie ma umożliwić poszkodowanemu przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku.

W świetle powyższego, coś co wydaje się oczywiste nie zawsze takie jest. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy uszkodzenie pojazdu powstało w związku z ubytkami w drodze czy może w związku z uszkodzoną studzienką kanalizacyjną.