- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Szkoda na osobie – czego może domagać się poszkodowany?

Zadośćuczynienie

W przypadku szkody na osobie, poszkodowanemu przede wszystkim przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie pełni funkcję kompensacyjną, bowiem przyznana suma pieniężna ma stanowić przybliżony ekwiwalent doznanej krzywdy. Poszkodowany powinien otrzymać od osoby odpowiedzialnej za szkodę sumę pieniężną, o tyle w konkretnych okolicznościach odpowiednią, ażeby mógł za jej pomocą zatrzeć lub co najmniej złagodzić odczucie krzywdy i odzyskać równowagę psychiczną.

Odszkodowanie

Zgodnie z kodeksem cywilnym, w przypadku poniesienia szkody poszkodowanemu obok zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przysługuje także roszczenie o zwrot wszelkich wynikłych w związku ze szkodą kosztów. Pod pojęciem „wszelkie wynikłe w związku ze szkodą koszty” kryją się przede wszystkim koszty związane z leczeniem następstw wypadku, ale także koszty przygotowania do innego zawodu, transportu, zwrot utraconych zarobków czy też zwiększone potrzeby.

Do kosztów związanych z leczeniem następstw wypadku zalicza się m.in. koszt zakupu leków, sprzętu ortopedycznego czy rehabilitacyjnego, koszty wizyt u lekarzy. Koszty transportu obejmują zarówno koszty transportu poszkodowanego na wizyty lekarskie, ale także koszty dojazdów najbliższych osób do szpitala celem odwiedzenia poszkodowanego. Aby domagać się zwrotu kosztów, należy co do zasady przedstawić dowody ich poniesienia. I tak w przypadku kosztów leczenia, będą to paragony, faktury czy rachunki, w przypadku kosztów transportu, zestawienie przedstawiające ilość przebytych pojazdem kilometrów, a w przypadku utraconych dochodów, najczęściej wystarczy odpowiednie zaświadczenie od pracodawcy czy zaświadczenie z ZUSu. Z kolei koszty związane ze zwiększonymi potrzebami (tzw. koszty opieki) dotyczą poświęconego poszkodowanemu czasu w celu udzielenia mu pomocy m.in. przy toalecie, poruszaniu się, ale także przy sprzątaniu czy robieniu zakupów. Co istotne, poszkodowany może domagać się ich zwrotu nawet, jeżeli opiekę sprawowała najbliższa osoba, a więc jeżeli ich formalnie nie poniósł. Trzeba jednak wykazać ile czasu taka osoba poświęciła na wykonywanie poszczególnych czynności.

Warto wskazać, że poza powyżej wymienionymi kosztami, poszkodowanemu przysługuje także prawo domagania się zwrotu wartości uszkodzonych w wypadku rzeczy i chodzi tu nie tylko o ubrania, które uległy zniszczeniu w dniu wypadku, ale także okulary czy telefon.

Renta

Poza tzw. jednorazowymi świadczeniami, poszkodowanemu przysługuje także roszczenie o rentę – jeżeli doszło do długotrwałego ograniczenia możliwości zarobkowych bądź długotrwałego zwiększenia potrzeb.

Należy także pamiętać, że na poszkodowanym ciąży obowiązek wykazania, że doszło do powstania szkody czy to majątkowej czy niemajątkowej.