- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Pojazd zastępczy dla każdego

Bez wątpienia koszty poniesione w związku z utratą możliwości korzystania z własnego samochodu, uszkodzonego bądź zniszczonego na skutek wypadku komunikacyjnego, stanowią szkodę majątkową pozostającą w związku z samym wypadkiem. Koszty te podlegają zatem wyrównaniu przez zakłady ubezpieczeń. Dla możliwości żądania wypłaty odszkodowania nie ma przy tym znaczenia status poszkodowanego (konsument / przedsiębiorca). Zarówno osoba fizyczna, która przy pomocy pojazdu zastępczego realizuje swoje podstawowe potrzeby życia codziennego (np. dojeżdżanie do pracy, odwożenie dzieci do szkoły), jak również przedsiębiorca wykorzystujący wynajęty pojazd w celu niezakłóconego kontynuowania działalności gospodarczej ma prawo dochodzić od ubezpieczyciela zwrotu poniesionych kosztów najmu pojazdu zastępczego. W obu przypadkach poszkodowani pozbawieni zostają możliwości korzystania z uszkodzonej / zniszczonej rzeczy, w obu przypadkach taka sama jest podstawa dochodzonych roszczeń, a zatem nie ma podstaw do mniej korzystnego traktowania którejś ze wskazanych grup podmiotów.

Podkreślić przy tym należy, że niesłuszne są argumenty podnoszone przez zakłady ubezpieczeń, iż możliwość korzystania z pojazdu mechanicznego, może być odtworzona przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej z wykorzystaniem uszkodzonego bądź zniszczonego samochodu przez skorzystanie ze środków komunikacji publicznej. Przedstawiony pogląd, stanowiący częstą podstawę odmowy zwrotu poniesionych przez osoby fizyczne kosztów najmu pojazdu zastępczego (jako niekoniecznych), słusznie jest krytykowany. Fakt funkcjonowania w miejscu zamieszkania poszkodowanego środków komunikacji publicznej, oznacza jedynie, że ma on ograniczoną możliwość przemieszcza się pomiędzy punkami wyznaczonymi trasą przejazdu wskazanych środków komunikacji i taka możliwość nie przywraca poszkodowanemu możliwości autonomicznego decydowania kiedy i gdzie dokonywać będzie przejazdów w celu zaspokajania swoich codziennych potrzeb (tak m.in. Rzecznik Ubezpieczonych).

Podsumowując, stwierdzić należy, że zarówno podmiot wykorzystujący uszkodzony pojazd w prowadzonej działalności gospodarczej, jak również podmiot, który takiej działalności nie prowadzi może domagać się zwrotu poniesionych kosztów najmu pojazdu zastępczego.