- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Pojazd kontra torowisko tramwajowe

Podmiot odpowiedzialny za utrzymanie torowiska tramwajowego

Zgodnie z zasadą ogólną za utrzymanie drogi w należytym stanie odpowiada jej zarządca (art. 20 pkt 11) ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych). Do zarządcy drogi należy bowiem m.in. wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych oraz zabezpieczających stan drogi. Od wskazanej powyżej zasady wprowadzony został wyjątek, zgodnie z którym utrzymanie i ochrona torowiska tramwajowego umieszczonego w pasie drogowym należy do podmiotu zarządzającego torowiskiem tramwajowym (art. 28 a ust. 1 ustawy o drogach publicznych). W praktyce najczęściej podmiotem zarządzającym torowiskiem tramwajowym będzie przedsiębiorstwo świadczące usługi przewozowe w zakresie lokalnego transportu zbiorowego np. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Obowiązki zarządzającego torowiskiem tramwajowym

Do obowiązków zarządzającego torowiskiem tramwajowym należy jego „utrzymanie”, przez co należy rozumieć m.in. wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych oraz innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu. W konsekwencji zarządzający torowiskiem tramwajowym powinien podejmować stosowne działania zmierzające do utrzymania stanu infrastruktury torowej w należytym stanie oraz jej natychmiastowej poprawy celem wyeliminowania zagrożenia bezpieczeństwa osób i mienia (np. na bieżąco likwidować powstające w asfalcie ubytki i nierówności).

Konsekwencje nienależytego utrzymania torowiska

Niedopełnienie opisanych powyżej obowiązków może rodzić po stronie zarządzającego torowiskiem tramwajowym odpowiedzialność odszkodowawczą. W zależności od tego, kto jest podmiotem zarządzającym torowiskiem, poszkodowany będzie musiał przeprowadzić dowód spełnienia odmiennych przesłanek powstania odpowiedzialności odszkodowawczej. W przypadku podmiotu prowadzącego na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (odpowiadającego na zasadzie ryzyka), a więc np. MPK, będzie to: fakt zajścia szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a ruchem wskazanego przedsiębiorstwa. W przypadku innych podmiotów (odpowiadających na zasadzie winy) będzie to: zawinione zachowanie zarządzającego torowiskiem tramwajowym (zaniedbanie w zakresie nienależytego utrzymania torowiska tramwajowego), fakt powstania szkody oraz istnienie związku przyczynowego pomiędzy zawinionym zachowaniem podmiotu zarządzającego torowiskiem tramwajowym a powstaniem szkody.

Co zrobić po wypadku?

W razie uszkodzenia pojazdu na torowisku tramwajowym warto jest sporządzić dokumentację fotograficzną – wykonać zdjęcia uszkodzonej nawierzchni asfaltu, stanu torowiska oraz uszkodzeń pojazdu. Wskazane jest także poproszenie o interwencję Policji, która w zaświadczeniu o zdarzeniu drogowym potwierdzi fakt zajścia wypadku. Następnie, po skompletowaniu dokumentacji, należy wezwać podmiot zarządzający torowiskiem tramwajowym do zapłaty bądź też do przekazania przedmiotowego wezwania zakładowi ubezpieczeń, obejmującego zarządzającego torowiskiem ochroną ubezpieczeniową.