- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Jazda bez dowodu i OC, ale co zrobić w przypadku kolizji?

Jak zachować się po szkodzie?

Często po kolizji czy stłuczce, tracimy głowę i zapominamy o prostych czynnościach niezbędnych do uzyskania szybkiego i sprawnego odszkodowania.Poniżej wskazujemy jak postąpić w przypadku kolizji.

1. Spisz oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy

Dokument ten przede wszystkim powinien zawierać dane sprawcy zdarzenia, numer rejestracyjny i markę jego pojazdu a także numer polisy OC i nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym została wykupiona. Nie zapomnij także dokładnie opisać okoliczności zdarzenia. O tym jak prawidłowo sporządzić oświadczenie pisaliśmy tutaj. [1]

2. Zrób zdjęcia

W dzisiejszych czasach większość z nas podróżuje w towarzystwie telefonu komórkowego, warto zatem wykorzystać jego możliwości i zrobić zdjęcia na miejscu zdarzenia. Udokumentuj zarówno uszkodzenia obu pojazdów, jak i samo miejsce w którym doszło do kolizji. Dokumentacja fotograficzna ułatwi Ubezpieczycielowi przeanalizować okoliczności zdarzenia i przyspieszy likwidację szkody.

3. Powiadom Ubezpieczyciela

Niezwłocznie po kolizji powinniśmy powiadomić ubezpieczyciela, który zarejestruje zdarzenie pod ustalonym numerem szkody i rozpocznie procedurę likwidacyjną. Również podczas zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi niezbędne będą takie dane jak numery rejestracyjne obu pojazdów, numer polisy OC sprawcy, data i miejsce zdarzenia, a także nasze dane osobowe i telefon kontaktowy.

Wzywać policję czy nie wzywać?

Uczestnicy kolizji nie mają obowiązku wzywania Policji. Mogą poprzestać na wymianie danych i spisaniu wspólnego oświadczenia. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy kierujący nie mogą dojść do porozumienia, udział Policji będzie niezbędny. Bowiem właściwe sporządzone oświadczenie sprawcy czy notatka policyjna będzie podstawą dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela. W przypadku stłuczki, zgodnie z nowymi przepisami policjanci wezwani na miejsce zdarzenia będą weryfikować dane dotyczące pojazdu oraz ważność ubezpieczenia OC z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a nie jak do tej pory z dokumentów kierowcy. Jeżeli jednak zrezygnujemy z interwencji policji będziemy musieli sami potwierdzić prawdziwość danych  sprawcy. Aby ustalić czy pojazd sprawcy jest ubezpieczony wystarczy skorzystać ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl [2]). Po wypełnieniu odpowiedniego formularza poprzez wpisanie numeru rejestracyjnego lub VIN pojazdu oraz daty zdarzenia komunikacyjnego, system wyszuka informacje dotyczące ważności polisy, a także wskaże zakład ubezpieczeń, w którym została wykupiona. Oprócz tego UFG przygotował aplikację mobilną „Na wypadek”, która również pozwoli na zweryfikowanie danych sprawcy. Za jej pomocą uczestnicy będą mogli spisać wspólne oświadczenie, a także szczegółowo udokumentować całe zdarzenie.

Przezorny zawsze Ubezpieczony”

Problemy związane z weryfikacją danych sprawcy poruszającego się bez dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia polisy OC mogą pojawić się wtedy gdy żaden z uczestników zdarzenia nie będzie posiadał dostępu do Internetu i w konsekwencji połączenie ze stroną internetową czy skorzystanie z aplikacji mobilnej nie będzie możliwe. W tym przypadku niezbędny będzie udział policji. Jednakże, aby uniknąć stresu podczas kolizji możesz też skorzystać z naszych rad:

1. Wykonaj kserokopię dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Nowe przepisy co prawda zwalniają z obowiązku wożenia przy sobie tych dokumentów jednakże, możesz je skserować i umieścić w schowku. W razie stłuczki czy kolizji dokumenty będziesz mieć zawsze pod ręką, a co więcej w przypadku kradzieży samochodu nie utracisz odszkodowania z AC bo oryginał dowodu rejestracyjnego pozostanie w bezpiecznym miejscu – twoim domu.

2. Zapisz zdjęcia dowodu rejestracyjnego i polisy OC w swoim smartfonie

Podróżując z telefonem komórkowym niezbędne dokumenty będziesz mieć zawsze przy sobie. Wystarczy tylko je sfotografować i zapisać w pamięci swojego telefonu. Dzięki temu w momencie kolizji nie będziesz obawiał się, że zapomniałeś chociażby, gdzie jest ubezpieczony Twój pojazd.

3. Użyj dyktafonu

Po kolizji wykorzystaj dyktafon znajdujący się w telefonie i nagraj oświadczenie sprawcy, w którym przyzna się do winy i opisze szczegółowo okoliczności zdarzenia. Gdy sprawca w toku postępowania likwidacyjnego będzie uchylał się od odpowiedzialności, będziesz miał dowód potwierdzający jego winę.

Pamiętaj jednak, że podróżowanie bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC nie oznacza, ze nie musimy ich w ogóle posiadać. Kierowcy w dalszym ciągu podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Nowe przepisy nie zwalniają również kierowców z wożenia przy sobie prawa jazdy i dowodu osobistego. Warto wspomnieć, że wprowadzone przepisy obowiązują jedynie na terenie naszego kraju, a więc posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz odpowiedniego ubezpieczenia będzie wymagane po przekroczeniu jego granic.