- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Jak prawidłowo sporządzić oświadczenie sprawcy szkody?

Wprawdzie wzywanie Policji nie jest obligatoryjne w sytuacjach mniej poważnych (gdy nie ma ofiar, gdy nie zostaje popełnione jakiekolwiek przestępstwo), ale zawsze wtedy, gdy istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do okoliczności powstania szkody lub samego sprawcy, rekomenduje się obecność Policji na miejscu zdarzenia. Także wtedy, gdy sprawca nie poczuwa się do wyłącznej winy za zdarzenie i już od początku istnieją wątpliwości w tym zakresie, obecność Policji może okazać się niezbędna dla uzyskania odszkodowania. W artykule Czy wzywać Policję? [1] szerzej przedstawiono tę problematykę. Przede wszystkim podkreślenia wymaga, że oprócz pisemnego oświadczenia sprawcy szkody, zaleca się sfotografowanie miejsca zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdów, które brały w nim udział.

Konieczne elementy oświadczenia sprawcy szkody

Jeżeli uczestnicy zdarzenia podejmują decyzję o tym, że Policja nie jest wzywana na miejsce szkody, w interesie poszkodowanego jest, aby oświadczenie sprawcy pozwoliło na uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela. Oświadczenie sprawcy szkody w swej treści:

Własnoręcznie podpisane przez sprawcę szkody oświadczenie musi także zawierać jego dane obejmujące:

jak i dane pojazdu sprawcy i jego ubezpieczenie, czyli:

Z oświadczenia sprawcy szkody:

Zaleca się także naszkicowanie przebiegu zdarzenia z uwzględnieniem kierunków poruszania się pojazdów i  opisem jak doszło do ich zderzenia. Bardzo ważne jest również określenie zakresu uszkodzeń pojazdów. Przykładowy druk oświadczenia sprawcy szkody o kolizji drogowej można pobrać tutaj: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej [2]. Poszkodowany musi po zdarzeniu dysponować oryginałem oświadczenia sprawcy szkody, które następnie przedkłada ubezpieczycielowi zgłaszając szkodę.

Inne, praktyczne rady

Przede wszystkim zaleca się, aby wszelkie dane sprawcy i pojazdów były spisywane do oświadczenia bezpośrednio z dokumentów, a nie „z pamięci” sprawcy lub innych uczestników zdarzenia. Gdy jest to możliwe, powinno się również dodatkowo sfotografować dowód osobisty oraz prawo jazdy sprawcy szkody, jak i dowód rejestracyjny pojazdu, którym kierował i certyfikat potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nadto należy pamiętać, że oświadczenie sprawcy szkody jest następnie weryfikowane przez ubezpieczyciela w toku postępowania likwidacyjnego pod kątem prawdziwości i kompletności zawartych w nim danych. Niestety, ale zdarza się, że pomimo swojego wcześniejszego oświadczenia, sprawca przedstawia ubezpieczycielowi inną wersję wydarzeń. Im więc dokładniej i „czytelniej” sporządzone oświadczenie sprawcy szkody, tym ubezpieczyciel powinien mieć mniej wątpliwości co do zasadności zgłoszonego roszczenia o odszkodowanie. Poza tym, jeżeli są jacyś świadkowie zdarzenia, dobrze jest uzyskać ich dane dla ewentualnego potwierdzenia przed ubezpieczycielem okoliczności zdarzenia.

odszkodowania, Xaltum [3]

 

Może „Na wypadek” pomoże

Pomocna w zakresie „dokumentowania” zdarzenia drogowego jest bez wątpienia „Na wypadek”, czyli bezpłatna aplikacja na urządzenia przenośne typu „smart” (np.: telefony, tablety), której pobranie jest możliwe bezpośrednio ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jej praktyczne zastosowanie zostało opisane w artykule Mobilna pomoc od UFG [4]. Aplikacja „Na wypadek” jest skoordynowana z bazą informacji UFG o pojazdach i zawartych umowach ubezpieczenia. Należy jednak zawsze pamiętać, że „Na wypadek” nie zastępuje pisemnego oświadczenia sprawcy szkody.

 

kredyt frankowy