- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Wypadki samochodów ciężarowych – jakie ubezpieczenia wykorzystać likwidując szkody w towarze oraz pojeździe.

Ubezpieczenie OC Przewoźnika

Podstawowym ubezpieczeniem przedsiębiorcy zajmującego się przewozem towaru jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika Drogowego. Omawiane ubezpieczenie jest pierwszym, do którego powinien sięgnąć przewoźnik po szkodzie. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC PPM, jest to ubezpieczenie dobrowolne. Posiadanie takiego ubezpieczenia pozwala na ograniczenie, a niekiedy uniknięcie, szeregu kosztów w tym związanych m. in. z:

– podniesieniem i wyciągnięciem zestawu transportowego, np. z pobocza, 

– przeniesieniem towaru do innego pojazdu, 

– usunięciem uszkodzonego towaru

– holowaniem uszkodzonego pojazdu oraz parkingu

– uprzątnięciem miejsca zdarzenia.

Każdorazowo zakres ubezpieczenia oraz ewentualne limity odpowiedzialności są określone indywidualnie w umowie. W zgłoszeniu szkody należy podać wysokość wskazanych wyżej kosztów. Niezbędne jest również ich udokumentowanie za pomocą rachunków, faktur oraz wyceny uszkodzonego towaru. 

 

Ubezpieczenie OC PPM oraz AutoCasco

W zależności od okoliczności zdarzenia, uszkodzenia w zespole transportowym można zlikwidować w tramach ubezpieczenia AutoCasco albo OC PPM. Oczywiście w przypadku ubezpieczenia AutoCasco niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. 

W przypadku limitów na zwrot kosztów holowania oraz parkingu w ramach umowy ubezpieczenia OC Przewoźnika, koszty te można zrefundować również w ramach dodatkowych postanowień umowy AutoCasco. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy strony odpowiednio rozszerzyły zakres ubezpieczenia. 

Co istotne należy pamiętać, że zarządca drogi powinien po wypadku podjąć działania które uczynią ją zdatną do użytku. Będzie się to wiązać z  usunięciem pozostałości, które zagrażałyby bezpieczeństwu, np. odłamków szkła, rozlanych cieczy. Nakłady poniesione na te zadania pozostają w związku z samym zdarzeniem i stanowią stratę w majątku zarządcy. Oznacza to, że podlegają one również likwidacji w ramach ubezpieczenia OC. 

odszkodowania, Xaltum [1]

 

Teoria jedno, a praktyka drugie

Oczywiście w praktyce likwidacja szkody w transporcie jest dużo bardziej kłopotliwa niż mogłoby się wydawać po przeczytaniu artykułu. Najbardziej skomplikowane pozostają sprawy, w których wypadek nastąpił za granicą. Jest to związane m. in. z koniecznością współpracy z zagranicznymi podmiotami, tłumaczeniem dokumentów, jak również analizą przepisów obowiązujących w Państwie, w którym doszło do wypadku. Stały kontakt z Ubezpieczycielem oraz skrupulatność w prowadzeniu postępowania i zbieraniu dokumentacji dają szanse na sprawne załatwienie sprawy i uniknięcie długiego postępowania sądowego.