- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Wypadek drogowy – kierowca bez prawa jazdy

Odpowiedzialność karna

Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia jest wykroczeniem i podlega karze grzywny od 20 do 5000 zł. Dodatkowo Sąd może orzec wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku spowodowania tzw. ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego skutkiem może być także śmierć poszkodowanego, sprawcy grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności, natomiast w przypadku naruszenia czynności narządu ciała lub spowodowania rozstroju zdrowia trwającego nie dłużej niż 7 dni sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku sprawcy wypadku będącego w stanie po spożyciu alkoholu.

Odpowiedzialność finansowa

Poszkodowany w powyższej sytuacji może być spokojny o tyle, że odszkodowanie za doznaną przez niego szkodę wypłacane zostanie z polisy OC właściciela pojazdu, którym spowodował wypadek sprawca szkody. Nie oznacza to jednak, że wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela zwalnia kierowcę od odpowiedzialności za wypadek. W przypadku gdy sprawcą szkody jest kierowca nieposiadający prawa jazdy jak również w przypadku kierowcy, który we krwi miał co najmniej 0,2 ‰ alkoholu, wtedy będzie on musiał sam naprawić całą wyrządzoną przez siebie szkodę. W takiej sytuacji ubezpieczycielowi, który wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie przysługiwać będzie w stosunku do sprawcy regres ubezpieczeniowy czyli uprawnienie do dochodzenia od sprawcy szkody zwrotu wypłaconych poszkodowanemu przez zakład ubezpieczeń należności. Oznacza to, że niezależnie od tego czy właściciel pojazdu, którym kierowca nieposiadający dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami spowodował wypadek posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC, ostatecznie to sprawca szkody zostanie obciążony wszelkimi skutkami finansowymi wypadku. Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli poszkodowanych będzie kilka osób, zadłużenie sprawcy może łatwo przekroczyć sto tysięcy złotych. Każdemu z poszkodowanych może bowiem przysługiwać nawet kilka różnych roszczeń. Jeżeli jednak okazałoby się, że właściciel pojazdu nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC, to poszkodowany winien zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta wypłaci mu należne świadczenia, a następnie zajmie się windykacją sprawcy zgodnie z opisanym powyżej prawem regresu.
Warto podkreślić, że w sytuacjach podobnych do niedzielnej tragedii, łączna wysokość odszkodowań może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Z reguły więc, sprawca takiego wypadku będzie do końca życia spłacał swój dług. Oczywiście już sama obawa przed odebraniem komuś życia i zdrowia powinna być wystarczającą przestrogą przed wsiadaniem za kierownice bez posiadania odpowiednich umiejętności i uprawnień bądź też po spożyciu alkoholu. Niestety jednak, często tak nie jest, więc może zatem strach przed dożywotnim bankructwem wywoła pożądany skutek prewencyjny.