- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Uzyskaj pełne akta szkody

Likwidując szkodę ubezpieczyciel gromadzi bardzo wiele różnego rodzaju dokumentów, jak np. orzeczenia lekarskie, wyceny, protokoły, fotografie, czy zeznania osób trzecich. Cała ta dokumentacja tworzy tzw. akta szkody. Poszkodowany często nawet nie wie o jej istnieniu, gdyż otrzymuje od ubezpieczyciela tylko decyzję, bądź niewielką część tej dokumentacji. Żeby zaś sprawdzić, czy ubezpieczyciel ma rację – np. udając się z naszą sprawą do prawnika, trzeba dysponować całymi aktami szkody.

Komu przysługuje wgląd w akta szkody?

Na szczęście, w świetle prawa ubezpieczyciel ma obowiązek udostępnić akta szkody na wniosek uprawnionej osoby. Z wnioskiem takim może wystąpić każdy, kto kieruje do ubezpieczyciela roszczenie, osoba poszkodowana oraz ubezpieczony. Prawo to przysługuje także osobie, która zawarła umowę ubezpieczenia na rzecz innej osoby (np. pracodawca ubezpieczający pracownika, rodzic ubezpieczający dziecko) oraz osobie uposażonej z umowy ubezpieczenia (np. żona na wypadek śmierci męża, czy dziecko na wypadek śmierci rodzica). Wystarczy, że którakolwiek z tych osób złoży ubezpieczycielowi wniosek o przesłanie pełnych akt szkody [1] za pomocą maila, listownie, czy też telefonicznie (najmniej rekomendowany sposób).

odszkodowania, Xaltum [2]

Ile to kosztuje?

Najkorzystniej jest wnosić o przesłanie akt szkody w formie elektronicznej – za pomocą poczty e-mail. Większość ubezpieczycieli udostępnia akta w tej formie za darmo, bądź za niewielką opłatą. Niekiedy z uwagi na objętość, dokumenty są przesyłane na płycie CD. Akta szkody mogą też być udostępnione w formie papierowej, co z reguły wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu groszy za stronę. Ważne jest to, iż opłaty te nie powinny być wygórowane, tzn. nie mogą być wyższe od przyjętych zwykłych kosztów wykonywania tego typu usług.

Gdy ubezpieczyciel zwleka z udostępnieniem akt szkody

Jeżeli ubezpieczyciel nie spełnia swojego obowiązku w ciągu 7 dni, bądź żąda wygórowanej opłaty, czy też nie przesyła pełnych akt szkody, należy ponowić wniosek z zagrożeniem skierowania sprawy do odpowiednich instytucji. Jeżeli to nie pomaga, wówczas należy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego oraz skierować skargę do Komisji Nadzoru Finansowego. Z reguły jednak, już sama zapowiedź podjęcia takich działań, dyscyplinuje ubezpieczyciela, który wówczas spełnia swój obowiązek.

Wniosek o akta szkody – wzór do pobrania tutaj. [3]