- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Uszkodzony dźwig budowlany

Pierwsza decyzja – 70 tysięcy złotych

Podczas prac na budowie uszkodzeniu uległ specjalistyczny dźwig typu „żuraw”.  Uszkodzenia dźwigu były na tyle poważne, iż wymagał on kompleksowej naprawy zatwierdzonej przez dozór techniczny, celem dopuszczenia go do ponownej pracy. Według serwisu producenta koszt pełnej i profesjonalnej naprawy miał wynieść kilkaset tysięcy złotych. Tymczasem, po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanemu kwotę zaledwie 70 tysięcy zł. 

 

Pomoc prawna od samego początku

Pomimo prób odwołania, ubezpieczyciel odmawiał  dokonania dopłaty jakichkolwiek kwot. Wprawdzie zakład ubezpieczeń przyznał, że  koszty naprawy są znacznie wyższe, niż przyznana kwota, ale zastosował szereg różnego rodzaju potrąceń, tj. zużycie, niedoubezpieczenie oraz współczynniki techniczne. Jakby to nie było już wystarczająco zawiłe, ubezpieczyciel powoływał się też na szereg skomplikowanych zapisów OWU. Poszkodowany zachował się jednak bardzo roztropnie. Chcąc jak najszybciej naprawić dźwig i przywrócić go do pracy w jego firmie, a jednocześnie nie angażować znacznych własnych  środków pieniężnych i nie zamykać sobie drogi do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń, przed podjęciem jakichkolwiek dalszych działań, już na tym etapie zwrócił się o pomoc prawną. Prawnicy XALTUM przeanalizowali polisę ubezpieczeniową i opracowali dokładny plan dalszej likwidacji szkody, który najlepiej jak to możliwe zabezpieczał interes poszkodowanego.

 

Naprawa dźwigu i dopłata odszkodowania

Po pierwsze, poprosiliśmy serwis producenta o dokładne zbadanie wszelkich uszkodzeń, w tym tych ukrytych i przygotowanie pełnego kosztorysu naprawy dźwigu. Po drugie, ustalono co musi być wykonane w serwisie producenta, co może zostać naprawione w firmie poszkodowanego. Po trzecie, prawnicy XALTUM zwrócili się do ubezpieczyciela z odpowiednią argumentacją prawną, dzięki czemu zakład ubezpieczeń zrezygnował ze stosowania niektórych potrąceń i co najważniejsze, dopłacił kolejne 70 tysięcy złotych na poczet zakupu części oraz wystawił gwarancje dla serwisu na pokrycie kosztów pracy jego pracowników. 

Następnie została wykonana naprawa dźwigu oraz badanie techniczne. Wszystko zostało szczegółowo udokumentowane według precyzyjnych zaleceń prawników XALTUM. To pozwoliło na kolejną interwencję prawną w zakładzie ubezpieczeń, czego skutkiem było dopłacenie 110 tysięcy złotych. Łączna kwota odszkodowania na tym etapie wyniosła więc 250 tysięcy złotych.

 

Ugoda na 320 tysięcy złotych 

W ten sposób koszty naprawy zostały niemal całkowicie wyrównane, a dźwig mógł wrócić do pracy. Dla prawników XALTUM nie był to jednak koniec sprawy. Dzięki sprawnie przeprowadzonym negocjacjom, ubezpieczyciel dopłacił kolejne 70 tysięcy złotych na podstawie zawartej ugody. W ten sposób, dzięki profesjonalnej pomocy w całym postępowaniu ubezpieczeniowym, poszkodowany bez długotrwałego i kosztownego procesu sądowego uzyskał odszkodowanie w łącznej kwocie 320 tysięcy złotych.