- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie także za nieodpłatnie sprawowaną opiekę

Sąd Najwyższy murem za poszkodowanymi

Uchwała z dnia 22.07.2020 r. (sygn. akt III CZP 31/19) wydana przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego potwierdziła stanowisko wyrażane m.in. przez ekspertów naszego zespołu (http://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl/czy-poszkodowany-otrzyma-odszkodowanie-za-nieodplatna-opieke-sprawowana-przez-czlonkow-rodziny/2019/05/29/ [1]) w zakresie konieczności wypłaty przez ubezpieczycieli odszkodowania w przypadku sprawowania opieki nad poszkodowanym przez członków jego rodziny. Nie jest zatem konieczne zatrudnienie profesjonalnego opiekuna, by otrzymać należne odszkodowanie – sam fakt sprawowania opieki, także nieodpłatnie, uprawnia do dochodzenia zapłaty od ubezpieczyciela sprawcy. Poświęcony czas i siły osób najbliższych zasługują tym samym na należne wynagrodzenie.

Niestety praktyka oraz doświadczenie życiowe pokazują dobitnie, że pomimo oczywistej zasadności żądania, ubezpieczyciele podejmowali i z pewnością będą podejmować starania, by obniżyć wypłacane poszkodowanym sumy. Bierzemy zatem pod lupę praktyki ubezpieczycieli i doradzamy, jak zabezpieczyć swoje interesy.

Czym są koszty opieki?

Przypomnijmy – jeśli po wypadku konieczne było podjęcie opieki nad poszkodowanym (przygotowanie posiłków, pomoc w ubieraniu się czy zrobienie zakupów) to zgodnie z art. 444 §1 i 2 k.c. poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie z tytułu tzw. zwiększonych potrzeb. Jest to forma renty wypłacanej z tytułu niemożliwości samodzielnego wykonywania podstawowych czynności życia codziennego. Niezależnie zatem od tego, czy opiekę taką wykonywał odpłatnie profesjonalista (pielęgniarka bądź pielęgniarz), czy też nieodpłatnie członek rodziny (małżonek, rodzic), ubezpieczyciel sprawcy musi wypłacić należne odszkodowanie. Często bowiem poszkodowanego nie stać po prostu na profesjonalną pomoc i musi korzystać z opieki sprawowanej przez najbliższych.

Jak wykazać zasadność opieki?

By skutecznie dochodzić roszczeń, pamiętaj o zgromadzeniu dowodów potwierdzających Twoje roszczenia:

  1. dokumentacji medycznej, potwierdzającej konieczność sprawowania opieki;
  2. oświadczenia osoby sprawującej opiekę o jej wykonywaniu (zarówno w zakresie poświęconego czasu jak i czynności wykonywanych na rzecz poszkodowanego);

Uchwała Sądu Najwyższego, jakkolwiek znacznie pomocna w dochodzeniu odszkodowania, nie oznacza automatycznie, że nie jest konieczne wykazanie, iż opieka faktycznie była konieczna. Wciąż musisz przedstawić dowody na potwierdzenie swoich racji.

Stawka za opiekę – jak ją ustalić?

Problematyczna dla poszkodowanych jest także prawidłowa wycena kosztów opieki – i tym samym należnego odszkodowania. Brak wiedzy na temat realiów (co do stawek wynagrodzenia opiekunów bądź zakresu takiej opieki) jest skrzętnie wykorzystywana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które ograniczają wypłaty bądź w całości odmawiają spełnienia roszczeń klientów. 

Zgodzić należy się przy tym ze stanowiskiem wyrażonym przez Rzecznika Finansowego, który w komentarzu do uchwały Sądu Najwyższego stwierdził, że:

W mojej ocenie słuszne wydaje się przyjęcie poglądu, że powinny one (stawki za opiekę – red.) odpowiadać realnym stawkom rynkowym za tego typu usługi opiekuńcze. Zauważyliśmy bowiem, że w niektórych wypadkach ubezpieczyciele przyznają takie świadczenie, ale jest ono np. o połowę niższe niż stawki rynkowe za usługi opiekuńcze w rejonie zamieszkania poszkodowanego. Moim zdaniem takie różnicowanie stawek nie znajduje żadnego uzasadnienia””

Oznacza to, że przy formułowania żądania możemy odwołać się do stawek stosowanych przez profesjonalistów w zakresie opieki nad poszkodowanym. Również te kryteria posłużą nam do weryfikacji decyzji ubezpieczyciela w celu zbadania, czy nie doszło do zaniżenia wypłaty.

Odmówiono Ci wypłaty odszkodowania za koszty opieki? Nic straconego!

Jeśli dotychczas zgłosiłeś szkodę, ale odmówiono Ci wypłaty odszkodowania za koszty opieki, bądź nie zgłosiłeś takiego żądania – nic straconego! Jeśli do wypadku doszło w ciągu ostatnich trzech lat, w dalszym ciągu możesz zgłosić żądanie wypłaty odszkodowania w związku z opieką po wypadku.

Warto więc rozpoznać zakres doznanej szkody, w tym ustalić, które roszczenia przysługują poszkodowanemu w związku z następstwami danego wypadku. Może się okazać, że odszkodowanie jest należne także Tobie.