- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Ubezpieczyciel przestał wypłacać Tobie rentę? Sprawdź, czy masz prawo do dalszych świadczeń

Nowa ustawa szansą dla poszkodowanych

Sytuacja, w której ubezpieczyciel przestaje wypłacać kolejne transze tytułem renty jest szczególnie uciążliwa dla poszkodowanych. Z uwagi na niemożliwość podjęcia pracy, kwoty te częstokroć stanowiły ich podstawowe źródło utrzymania i środki konieczne do prowadzenia leczenia bądź rehabilitacji.

Tymczasem niskie sumy gwarancyjne (stanowiące górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela) przewidziane w odniesieniu do wypadków sprzed 1 stycznia 2006 r. (kwota maksymalnie 350 tyś euro przy obecnych 5,21 mln euro, a zatem suma niemalże 15 razy niższa) sprawiały, że po ich wyczerpaniu poszkodowani byli w znacznie gorszej sytuacji niż ci, którzy doznali wypadku po tej dacie.

W dniu 27 września 2019 r. weszły w życie przepisy umożliwiające takim poszkodowanym uzyskanie dalszych świadczeń. Ustawa o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej ustalonej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 r. sprawia, że pomimo wyczerpania sumy gwarancyjnej możliwe jest dalsze uzyskiwanie przez nich renty.

 

 W jaki sposób ubiegać się o dalszą rentę?

Wprowadzona ustawa precyzyjnie określa kiedy poszkodowany może ubiegać się o dalszą rentę. By skutecznie wystąpić z żądaniem, spełnione muszą zostać następujące warunki:

    1. wypadek miał miejsce przed 1 stycznia 2006 r.;
    2. suma wypłaconych przez ubezpieczyciela kwot wyczerpała sumę gwarancyjną (350 tyś. euro);

Roszczenia powinny zostać zgłoszone do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) za pośrednictwem zakładu ubezpieczeń, który dotychczas wypłacał rentę na rzecz poszkodowanego. Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia przekazuje akta sprawy do UFG, który w terminie 30  dni od otrzymania pełnej dokumentacji sprawy zobowiązany jest do rozpoczęcia wypłaty świadczeń.

Możliwe jest przy tym dochodzenie renty tylko za okresy przypadające po wejściu w życie nowych przepisów – niemożliwe jest zatem dochodzenie renty za okres przed 28.09.2019 r. która nie była wypłacana w związku z wyczerpaniem sumy gwarancyjnej.

 

Rzecznik Finansowy pochwala nowe przepisy

Zmieniająca się sytuacja i warunki gospodarcze sprawiają, że koszty życia rosną, zaś poszkodowani przed 1 stycznia 2006 r. byli dotychczas w zdecydowanie gorszej sytuacji niż inni uprawnieni do otrzymania renty. Dzięki uchwaleniu nowych przepisów ich sytuacja ulegnie znacznej poprawie.

Rzecznik Finansowy wyraził zadowolenie w związku z przyznaniem poszkodowanym nowych uprawnień. „Cieszę się z tej regulacji, bo nasza instytucja od wielu lat zabiegała o stworzenie mechanizmu, który pozwoli zapewnić poważnie poszkodowanym w wypadkach gwarancję wsparcia finansowego z ubezpieczenia OC komunikacyjnego pomimo wyczerpania sumy gwarancyjnej” – mówi Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

 

Konieczna jest inicjatywa poszkodowanych

Sam fakt wejścia w życie nowych przepisów nie sprawia jednocześnie, że poszkodowanym automatycznie zostaną przyznane kolejne kwoty tytułem renty. To od ich inicjatywy i zgłoszenia roszczeń zależy, czy otrzymają należne im środki. Aby jak najszybciej skorzystać z korzystnych zmian w prawie, uzasadnione jest zatem niezwlekanie oraz zgłoszenie żądania już teraz.

 

kredyt frankowy [1]