- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Śmierć najbliższej osoby – jakie roszczenia przysługują uprawnionym?

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Gdy w wypadku komunikacyjnym ginie najbliższa osoba, uprawniony może dochodzić przede wszystkim zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Na gruncie prawa cywilnego brak jest legalnej definicji pojęcia „najbliższy członek rodziny”, natomiast przyjmuje się, że pojęcie to definiuje się przez pryzmat istniejącego faktycznie stosunku bliskości pomiędzy osobami pozostającymi w relacjach. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę to jednorazowe świadczenie pieniężne, którego zadaniem jest kompensacja krzywdy doznanej wskutek śmierci osoby najbliższej. Ma ono na celu wyrównanie strat poniesionych przez członków rodziny zmarłego oraz umożliwienie im dostosowania się do nowej rzeczywistości.

Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej

W związku ze śmiercią najbliższej osoby, może także dojść do pogorszenia sytuacji życiowej. Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej obejmuje nie tylko pogorszenie się sytuacji materialnej osoby bliskiej zmarłego, ale również pogorszenie się sytuacji takiej osoby w znaczeniu pozaekonomicznym. Odszkodowanie to ma na celu także zrekompensowanie uszczerbków o charakterze niemajątkowym (krzywdy) chociażby w postaci utraty osoby, na której pomoc i wsparcie można liczyć.

Koszty pogrzebu

Osobie, która pokryła koszty pogrzebu przysługuje także roszczenie o ich zwrot. Odszkodowanie to obejmuje zwrot kosztów bezpośrednio związanych z pogrzebem, takich jak: nabycie trumny, koszt postawienia nagrobka, wydatki na wieńce i kwiaty, koszty zakupu odzieży żałobnej i wydatki na poczęstunek biorących udział w pogrzebie osób.

Renta

Kodeks cywilny przewiduje także możliwość zasądzenia na rzecz najbliższych członków renty wyrównawczej. Osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, iż wymagają tego zasady współżycia społecznego.