- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Najem do dnia wypłaty odszkodowania czy dłużej?

Kiedy okres najmu jest zasadny?

Gdy ubezpieczyciel zakwalifikuje szkodę, jako tzw. „szkodę całkowitą” zasady ustalania okresu najmu pojazdu zastępczego uznawanego jako uzasadniony i konieczny odbiegają nieco od tych stosowanych przy szkodzie częściowej, o których pisałam w artykule Przy najmie nie tylko technologiczny czas naprawy. [1] Nie możemy bowiem mówić tu o technologicznym czy rzeczywistym czasie naprawy. Dla kompensacji szkody w przypadku „szkody całkowitej” niezbędna jest nie tylko wypłata należnego odszkodowania za szkodę w pojeździe, ale także nabycie nowego pojazdu. Z tego też względu zasadny okres najmu pojazdu zastępczego zostaje w takim przypadku wydłużony i może przekroczyć okres ubezpieczeniowego postępowania likwidacyjnego. Wszystko zależy jednak od stanu faktycznego danej sprawy, w tym działania ubezpieczyciela, ale też działań poszkodowanego.

Praktyka ubezpieczycieli

Często jednak zdarza się, że pomimo prawidłowego postępowania poszkodowanego, ubezpieczyciel nie uznaje pełnego okresu najmu pojazdu zastępczego przy szkodach całkowitych, rozumianego jako okres wykraczający poza czas postępowania likwidacyjnego. Nie zmienia tego nadto okoliczność, że takie zasady zaakceptował Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22.11.2013 r. (sygn. akt: III CZP 76/13).

Mając jednak na uwadze fakt, że dla poszkodowanego szkodą jest utrata możliwości korzystania z pojazdu, naprawa takiej szkody przy tzw. „szkodzie całkowitej” następuje w chwili nabycia nowego pojazdu. Wypłata odszkodowania za szkodę w pojeździe daje bowiem poszkodowanemu jedynie możliwość nabycia nowego pojazdu, natomiast nie przywraca w tej chwili możliwości zaspakajania potrzeb komunikacyjnych. Do tego niezbędne jest nabycie nowego pojazdu, a dzień nabycia nowego pojazdu częstokroć wykracza poza okres postępowania likwidacyjnego.