- OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl - https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl -

Brak badania nie znaczy brak odszkodowania

W Polsce obowiązek dokonywania okresowego badania technicznego pojazdu spoczywa na właścicielach pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów oraz przyczep (art. 81 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym). Okresowe badanie techniczne przeprowadza się corocznie w uprawnionych do tego stacjach diagnostycznych. Niekiedy właściciele pojazdów zapominają jednak o terminowym przeprowadzeniu badania. Jeśli w tym okresie dojdzie do kolizji drogowej, może pojawić się problem z uzyskaniem odszkodowania.

Pułapki w ubezpieczeniu AC

Praktycznie każde ubezpieczenie AC zawiera klauzulę o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody powstałe podczas kierowania pojazdem nieposiadającym ważnego badania technicznego, jeśli w odniesieniu do tego pojazdu obowiązuje wymóg okresowego dokonywania takiego badania. Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania nawet, gdy od daty wygaśnięcia ważności badania minął zaledwie jeden dzień. Celem takiego wyłączenia jest uniknięcie odpowiedzialności za szkody, które mogły powstać na skutek niedbalstwa ubezpieczonego. Nie zawsze jednak brak ważnego badania technicznego jest równoznaczny z brakiem ochrony ubezpieczeniowej.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela jest skuteczne tylko wówczas, gdy stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody. Wynika to z reguły adekwatnego związku przyczynowego obowiązującej w prawie ubezpieczeń majątkowych. Dla odmowy wypłaty odszkodowania nie wystarczy zatem ustalenie, że poszkodowany prowadził pojazd bez ważnego badania technicznego, lecz konieczne jest stwierdzenie, że wypadek był skutkiem złego stanu tego pojazdu. Ciężar udowodnienia tego faktu w całości spoczywa na ubezpieczycielu (art. 6 k.c.).

Klauzule niedozwolone

Jeśli w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC nie znajduje się informacja na temat związku przyczynowego pomiędzy brakiem badania technicznego a wypadkiem, postanowienie umowne wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela z tego powodu kwalifikuje się jako klauzula niedozwolona. W rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa UOKiK taka klauzula widnieje pod nr 2560. Skutkiem uznania postanowienia za klauzulę niedozwoloną jest całkowity zakaz jego stosowania wobec ubezpieczonych. W takim przypadku przyjmuje się, że umowa ubezpieczenia AC została zawarta bez tego postanowienia i nie jest ono wobec stron wiążące.